Sezon urlopowy to dla wielu osób rodzinne wyjazdy, wspólna zabawa, rozrywka ale i zmartwienie o bezpieczeństwo opuszczonego mieszkania. Włamania nawet pomimo bliskiego sąsiedztwa wciąż są w czołówce niebezpieczeństw naszego domostwa. Do tego dochodzą inne ryzyka jak na przykład pożar czy zalanie. Na szczęście współczesna technika wychodzi nam na pomoc. Oprócz zabezpieczeń online i systemów np. odcinających prąd w całym domu, warto pomyśleć nad monitoringiem.
Zabezpieczenie domu przed włamaniem
Monitoring do niedawna służący ochronie obiektów publicznych i zakładów, coraz częściej montowany jest na prywatnych nieruchomościach. Kamery w domu mogą być używane w celu zwiększenia bezpieczeństwa i kontrolowania co dzieje się wewnątrz, jak i na zewnątrz. Systemy monitoringu oprócz możliwości podglądania online, nagrywają obraz a nawet dźwięk dzięki czemu łatwiej jest zidentyfikować np. przestępcę lub źródło pożaru. Nagrania przydają się zarówno w sprawach odszkodowawczych ale i w szukaniu sprawców włamania.
Decyzja o założeniu kamer zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, jednak niewątpliwie zwiększają poczucia bezpieczeństwa. Mogą działać jako środek odstraszający dla potencjalnych włamywaczy i dostarczać nagrania, które mogą być przydatne w dochodzeniu w przypadku incydentów.
Popularne typy kamer
Istnieje wiele różnych typów kamer, które można zainstalować w domu i na zewnątrz. Różnią się trwałością, możliwościami, sposobem pracy, montażu i jakością nagranego obrazu. Szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie rodzaju kamery do miejsca oraz terenu jaki ma monitorować. Tańsze wersje są mocowane na stałe bez możliwości zmiany online kierunku obserwacji.
- kamery monitoringu wewnętrznego są przeznaczone do monitorowania wnętrz domu. Mogą być umieszczone w strategicznych miejscach, takich jak korytarze, salon, kuchnia itp. Pozwalają na monitorowanie aktywności wewnątrz domu, co może być przydatne w przypadku podejrzeń dotyczących włamania lub do celów monitorowania dzieci lub opiekunów. Często są niewielkich rozmiarów i nie wymagają montażu na stałe. Wiele modeli może pracować na wewnętrznym zasilaniu, jednak trzeba pamiętać aby je co jakiś czas ładować.
- kamery monitoringu zewnętrznego instalowane na zewnątrz domu pozwalają na monitorowanie terenu wokół niego. Często są umieszczone na fasadzie budynku, przy wejściu do posesji, a także na słupach np. w ogrodzie. Są one przydatne do monitorowania aktywności na zewnątrz domu i mogą działać jako środek odstraszający przed włamaniem.
- kamery wideodomofonowe to niewielkie urządzenia montowane na lub przy drzwiach wejściowych, a także przy furtkach. Pozwalają na obserwowanie osób stojących na progu i komunikowanie się z nimi za pomocą dźwięku oraz obrazu. Dzięki nim można sprawdzić tożsamość osób przychodzących do domu przed otwarciem drzwi. W odróżnieniu od klasycznego wizjera mają większy zasięg i pozwalają zobaczyć całą lub niemal całą sylwetkę a także teren za nią.
Gdzie zamontować kamery w domu
Pamiętaj, że lokalizacje kamer powinny być dobrze przemyślane, aby zapewnić maksymalną widoczność i skuteczność monitoringu, jednocześnie respektując prywatność innych osób. Przed instalacją kamer warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dostosować ich rozmieszczenie do specyfikacji Twojego domu i potrzeb monitoringu. Optymalną wysokością jest od 2,5 metra wzwyż przy czym umieszczenie zbyt wysoko utrudni identyfikację osób. Kamery zewnętrzne można umieścić w pobliżu wejścia głównego do domu. Dzięki temu będą one rejestrować każdą osobę wchodzącą na teren posesji. Drugim miejscem narażonym na włamania są okna. Zwłaszcza te na parterze są dużą pokusą dla złodziei więc warto mieć je na oku.
Kamery zewnętrzne mogą być umieszczone w strategicznych miejscach posesji, tak aby objąć widok na podwórko, ogród i inne obszary na zewnątrz. To pomoże w monitorowaniu nie tylko w przypadku włamania, ale również wandalizmu i niebezpiecznych sytuacji. Koniecznie trzeba sprawdzić czy nie ma martwych pól w których można wejść do domu niezauważonym.
Wykorzystanie kamer wewnątrz domu można ograniczyć do urządzeń przenośnych. Ich zaletą jest brak konieczności montażu i ustawienie zależnie od potrzeb. Niestety przed wyjazdem konieczne jest prawidłowe ustawienie na strategiczne miejsca, czyli drzwi wejściowe, korytarze i schody. Dzięki temu można śledzić, kto przechodzi przez te obszary i zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa. Urządzenia przenośnie ponadto dają możliwość wkomponowania w wystrój. Więc jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo mieszkania podczas naszej nieobecności, można ustawić kilka kamer wśród bibelotów.
Trzecim, równie ważnym miejscem jest garaż. Tam warto zamontować kamerę na ścianie z uwzględnieniem drzwi i bramy wjazdowej. Szczególnie garaże które mają przejście wprost do mieszkania są słabym punktem zabezpieczeń i dają spore możliwości dla włamywaczy.
Monitoring to nie tyko kamery
Montaż całego systemu monitorującego często przewyższa wielokrotnie cenę kamer co wiele osób zastanawia. Właściwie wykonany system to konieczność jeszcze zainstalowania dysku lub kart pamięci, okablowania i odpowiednich programów dzięki którym obraz będzie uwieczniony na określony czas. Sam podgląd online można mieć nawet w telefonie, jednak na niewiele się on zda gdy będziemy setki kilometrów od domu.
Prywatny monitoring a przepisy
Pamiętaj, że decyzja o założeniu monitoringu w domu powinna być zgodna z lokalnymi przepisami prawa oraz z poszanowaniem prywatności innych osób. Przed rozpoczęciem instalacji monitoringu dobrze jest skonsultować się z profesjonalistą lub zapoznać się z miejscowymi przepisami dotyczącymi monitoringu i prywatności. Przepisy prawa nie zakazują monitorowania prywatnych posesji przez ich właścicieli. Jeśli kamery swoim zasięgiem obejmują tylko wnętrze domu, gdzie przebywają członkowie rodziny czy osoby z bliskiego kręgu znajomych, RODO nie ma zastosowania.
W przypadku gdy zasięg kamer obejmuje tylko własną posesję i mieszkanie, nie ma obowiązku oznaczania terenu.