Czy warto zainwestować w płytki wielkoformatowe?

Płytki ceramiczne stanowią idealny sposób na wykończenie ścian i podłóg w kuchniach czy łazienkach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że poza tymi klasycznymi, o niewielkich wymiarach, ma do dyspozycji także płytki wielkoformatowe. Czy warto w nie inwestować i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Trwałość i piękno, czyli najważniejsze zalety płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe to takie, których powierzchnia przekracza najczęściej 1600 cm2. Zaliczamy do nich kafelki, których szerokości i długości mają 30, 60, a nawet ponad 100 cm!

Ich najważniejszą zaletą jest wysoka estetyka. Dzięki dużym wymiarom płytki wielkoformatowe pięknie prezentują się zarówno na podłogach, jak i ścianach, stanowiąc idealną alternatywę dla małych kafli. Montując je, ograniczysz liczbę fug do minimum, dzięki czemu powierzchnia będzie bardziej jednolita i tym samym atrakcyjniejsza. Biorąc pod uwagę, że do Twojej dyspozycji jest mnóstwo unikalnych kolorów i wzorów (polecamy zwłaszcza płytki imitujące drewno, beton czy marmur!), możesz stworzyć oryginalną kompozycję, która stanowić będzie prawdziwą ozdobę pomieszczenia.

Płytki wielkoformatowe najczęściej tworzy się z terakoty, glazury albo gresu. Dzięki temu są ponadprzeciętnie odporne nie tylko na działanie wilgoci, ale również przetarcia, pęknięcia, zarysowania oraz inne urazy mechaniczne. Efekt? Prezentują się pięknie i są funkcjonalne na przestrzeni wielu lat.

Wielki format? Idealny również do salonu albo… małej łazienki!

Powodem, dla którego warto zainwestować w płytki wielkoformatowe, jest także ich uniwersalność. Mogą sprawdzić się nie tylko w łazience czy kuchni, ale również salonie albo sypialni! Co więcej, wybierając te mrozoodporne (z gresu), zyskasz możliwość wykończenia nimi balkonu, tarasu, a nawet elewacji budynku.

Warto dodać, że płytki wielkoformatowe będą idealne także do małych łazienek. Wynika to z niewielkich liczby fug, co sprawia, że kafelki optycznie powiększają wnętrze. Stanowią więc rozwiązanie idealne dla posiadaczy kilkumetrowych łazienek, np. w mieszkaniu w bloku.

Chcesz postawić na najwyższą jakość? Wybierz gres

Spośród wszystkich płytek wielkoformatowych największą trwałością odznaczają się te gresowe. Poddawane wypalaniu w bardzo wysokich temperaturach są nie tylko odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, ale także działanie wilgoci i mrozu. W efekcie ich trwałość szacuje się na kilkadziesiąt lat – mogą być wykorzystywane także w najbardziej eksploatowanych pomieszczeniach i na zewnątrz, zachowując swój piękny wygląd.

Podsumowując – płytki wielkoformatowe są warte Twojej uwagi. Inwestycja w nie pozwoli Ci odmienić oblicze wnętrza i sprawi, że będzie ono prezentowało się pięknie na przestrzeni wielu lat. Polecamy sprawdzenie dostępnych rozwiązań – zwłaszcza tych, produkowanych przez włoskie i hiszpańskie fabryki, które zapewniają nie tylko najwyższą jakość płytek, ale także ich ogromną różnorodność. Z całą pewnością znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla siebie!