Rolety, żaluzje, zasłony. Co powiesić w oknie?

Dobra aranżacja okna powinna dopełniać wnętrze i być praktyczna. Coraz większy wybór dekoracji i tkanin sprawia że połączenie obu cech jest proste, pod warunkiem znajomości rynku. Rolety, żaluzje czy zasłony? Podpowiadamy co wybrać.

Rolety, żaluzje czy zasłony?

Wybór wydaje się być prosty. Co, kto lubi, ale wbrew pozorom taki nie jest. Jeszcze kilka lat temu, gdy rynek żaluzji oferował metalowe lub plastikowe w jednym kolorze, a rolety były prostym kawałkiem materiału, miłośnicy elegancji musieli zdecydować się na klasyczne zasłony. Dziś, gdy każdy rodzaj przysłony okiennej jest w wielu kolorach, fakturach i strukturach, warto je bliżej poznać. Jest kilka kryteriów które z pewnością pomogą w odpowiednich zakupach. Ich znajomość zaoszczędzi stresu i pieniędzy.

Rolety rzymskie pasują do każdego pokoju
Rolety rzymskie pasują do każdego pokoju

Przeznaczenie i wygląd

Wydawać by się mogło iż dobranie odpowiedniego koloru do wnętrza rozwiąże dylemat. Za dnia z pewnością wygląd jest najistotniejszy, gorzej robi się po zmroku. Okno w sypialni powinno być zasłonięte dosyć szczelnie aby w letnie krótkie noce, słońce nie przeszkadzało w spaniu. W przypadku rolet i zasłon zbyt cienka tkanina, lub bardzo jasna nie będzie spełniać funkcji. Jeśli koniecznie pasują tylko lekkie barwy, warto wybrać materiał wzorzysty z ciemnymi dodatkami, albo bardzo gruby. Dodatkowo do zasłon trzeba przygotować masywne i solidnie zamocowane karnisze, jedynie przy żaluzjach poziomych kolor nie będzie miał większego znaczenia. Dobrze wymierzone i zainstalowane dadzą pomieszczeniu odpowiedni mrok. Także grube rolety rzymskie skutecznie izolują światło i zapewniają prywatność.
W pomieszczeniach z których częściej korzysta się w dzień lub przechodnio, wystarczy kierować się efektem wizualnym i to idealne miejsce do zamontowania modnych od kilku sezonów rolet dzień-noc. Wyjątkami są kuchnia i łazienka, gdzie oprócz estetyki liczy się trwałość i prostota czyszczenia. Tutaj żaluzje najmniej się sprawdzą.

Rolety dzień-noc sprawdzają się w pomieszczeniach przechodnich
Rolety dzień-noc sprawdzają się w pomieszczeniach przechodnich

Dobór według pomieszczeń

Wybierając zasłonę do kuchni trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Od wielu lat ze względów praktycznych preferuje się rolety i żaluzje. Szczególnie z tkanin odpornych na zabrudzenia gdyż zadbanie o ich czystość jest możliwe nawet bez zdejmowania z okna. Pamiętajmy że to miejsce osadów z tłuszczu i oparów które wpływają na zapach. Niestety czyszczenie wymaga więcej wysiłku niż pranie zasłon. W przypadku tych ostatnich, trzeba zwrócić uwagę aby nie sięgały do kuchenki nawet w przypadku przeciągu. Jeśli w kuchni nie zależy nam na dobrej izolacji od zewnątrz, można zdecydować się na cienkie materiały. Co prawda w dzień nie zatrzymują światła słonecznego ale zwykle są tańsze.

Zasłony w sypialni przeważnie mają potrójne zadanie, dekoracyjne, chroniące przed słońcem i zapewniające intymność. Patrząc na powyższe niezależnie czy wybierzecie rolety, żaluzje czy klasyczną tkaninę musi być odpowiednio gruba. Rolety montowane na oknach mogą być niemal całkowicie szczelne o ile będą miały odpowiednią szerokość a na brzegach ramy będą przesuwały się w prowadnicach. Typowe zasłony sypialniane coraz częściej szyje się na podszewce która nie wpływa na ich wygląd ale doskonale wyciemnia pomieszczenie.

Zasłony z podszewką doskonale zaciemniają pomieszczenie
Zasłony z podszewką doskonale zaciemniają pomieszczenie

Salon czy tak zwany pokój dzienny będący miejscem spotkań, ale i chlubą gospodarzy powinien współgrać z oknami. Jeśli lubimy zasłony ale ze względów praktycznych wolimy rolety lub żaluzje, ciekawym pomysłem będzie połączenie dwóch rozwiązań, przy czym zasłonki mogą być wąskie i tylko jako dekoracja.

Aby rośliny na parapecie nie ucierpiały

Coraz większa świadomość ekologiczna widoczna jest szczególnie w postaci parapetów zastawionych kwiatami doniczkowymi. Bogaty wybór gatunków roślin pozwala cieszyć się nimi w każdej ekspozycji. Nawet strona południowa, na której niewiele rodzimych kwiatów jest w stanie rosnąć, dzięki trwałym kaktusom może wyglądać imponująco. Wybierając zasłonę na takie okno najlepiej od razu zrezygnować z żaluzji wewnętrznych i rolet na okno. Jeśli nie chcecie zasłon, można zdecydować się na rolety na ścianę. Montuje się je identycznie jak karnisze. Nie niszczą one roślin, a w przypadku zasłaniania okna w dzień, nie zabierają im cennego światła. Ważne aby były odpowiednio szersze niż otwór okienny, a na pewno spełnią swoją rolę. Dobrą alternatywą są również żaluzje pionowe, niestety często nie zacieniają pomieszczenia do tego stopnia aby dobrze się zasypiało.

Rolety pionowe można zamontować na ścianie jak karnisz, lub we wnęce okiennej
Rolety pionowe można zamontować na ścianie jak karnisz, lub we wnęce okiennej

Jak i czym zasłonić okno dachowe

Jeszcze do niedawna był to prawdziwy problem, na szczęście obecnie systemy prowadnic na okno pozwalają skutecznie zasłonić nawet okno dachowe. Zamawiając rolety już na wstępie trzeba powiedzieć o przeznaczeniu i bardzo dokładnie podać wymiar. Jeśli szyba jest długa tkanina powinna co kilkadziesiąt centymetrów mieć wzmocnienie aby się nie odkształcać.

Materiałowe zasłonki sprawdzą się pod warunkiem zamontowania karnisza zarówno u góry jak i na dole. Tkanina musi posiadać tunele w które wprowadzi się karnisz. Na rynku popularne są wersje regulowane przyklejanie lub przykręcane do ramy okiennej.