Stół czy stolik w salonie – czym się kierować

Kupno stołu wielokrotnie odkładamy na potem, a gdy już się na to zdecydujemy, wybieramy go pochopnie, nie kierując się niczym konkretnym. Wielu młodych lokatorów uważa ten mebel jako fanaberię, a jego brak odczuwają dopiero po imprezie, na której funkcje stolika pełniły pufy, szafki albo własne kolana. Chcecie kupić stół na lata, poczytajcie nasze porady.

Po co nam stół w pokoju?

Pytanie wydaje się banalne, ale odpowiedź „Żeby było na czym talerze postawić”, to nie odpowiedź. Stół w salonie równie dobrze może pełnić funkcje dekoracyjne jak i użytkowe. Jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, od razu musimy iść na kompromis. Trzeba szukać stolika który będzie wysokością pasował do sof, kanap, foteli lub innych już posianych mebli do siedzenia. Idealna wysokość to taka, która pozwoli na wsunięcie nóg pod stół.

Miejsce na posiłek i do pracy

Jeżeli dysponujemy odrobiną miejsca można rozważyć kupno stołu o klasycznej wysokości. Głównymi argumentami na takie rozwiązanie jest praktyczność i troska o zdrowie. Kącik może służyć jako miejsce na posiłki, ale również do pracy czy nauki. Z pewnością kręgosłup i oczy będą się mniej męczyć niż siedząc w fotelu czy na kanapie.
Stół niekoniecznie musi posiadać duży blat. Dobrym rozwiązaniem są stoły rozkładane albo okrągłe. Te drugie posiadają tę zaletę że można dowolnie rozsadzać gości. W razie potrzeby zawsze można dostawić jedno miejsce. Niezwykle funkcjonalne są stoły z jedną nogą.

Stolik kawowy jako element dekoracji

Coraz większa ilość sieciowych marketów z wyposażeniem domu, a także rozwój handlu w internecie pozwala tanio kupić ciekawe i stylowe meble. Producenci oferują wiele form i materiałów, ale przeważnie są one lekkie i w szerokiej gamie kolorystycznej. Od kilku sezonów modnym ale i praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie kilku prostych stolików. Mogą być one jednakowe, lub w różnych wielkościach i kolorach. Świetnie sprawdzą się przy większej kanapie lub gdy będzie potrzeba zorganizowania kilku miejsc, na przykład przestawiając jeden z nich obok kącika z fotelami. Gdy znudzą się przed kanapą można je postawić obok niej. Za lekkimi stolikami przemawia jeszcze jeden, szczególnie istotny dla mniejszych mieszkań, argument. W przypadku gdy salon służy również jako sypialnia, lekkie stoliki będą łatwiejsze do przestawienia na noc, gdy trzeba będzie przygotować łóżko do spania.

Stolik i szafka w jednym

Meble wielofunkcyjne potrafią być równie piękne jak i praktyczne, dotyczy to także stolików kawowych. Wybór szafek i komód pod względem kolorystycznym i rozmiarowym pozwoli na znalezienie idealnego mebla do kanapy czy foteli. Jednak decydując się na taki zakup trzeba pamiętać że jego codzienne przesuwanie jest kłopotliwe. Alternatywą mogą być kółka zamiast nóżek, o ile podłoga jest gładka lub dywan (albo wykładzina dywanowa) ma krótkie włosie.

Zakup stołu lub stolika do salonu powinien być poprzedzony konkretnym przeanalizowaniem potrzeb mieszkańców. W innym wypadku zakup może okazać się zbędnym wydatkiem bez spełniania swojej funkcji.