Styl glamour w sypialni

Każda epoka ma swój modny styl, ale glamour jest ponadczasowy. Co go wyróżnia? Elegancja, poczucie komfortu i bogactwa. Pewnie dlatego chętnie jest wykorzystywany w salonach i sypialniach, chociaż świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Styl glamour co to znaczy i jak go osiągnąć? Podpowiadamy.

Jak wygląda styl glamour

Jeśli mielibyśmy określić go jednym słowem zapewne było by to „bogato” chociaż jego przeciwnicy nazywają kiczem i bufoniastym. Niewątpliwie jest nastrojowy. Kuszący błyszczącymi dekoracjami. Aby uznać wnętrze w stylu glamour musi ono sprawiać wrażenie drogiego. Osiągnie się to wprowadzając pozłacane lub chromowane dodatki, lustra, wazony i lampy bogato zdobione perełkami i kryształami. Jeśli w pokoju mają być obrazy lub plakaty koniecznie muszą to być dzieła stonowane, najlepiej duże w ramach bez ornamentów.
Ogromną rolę odgrywają również tkaniny i ich użycie. Uwodzące koronki, futra, skóry, aksamity i jedwabie. Często w czerni lub bieli, rzadziej w jaskrawych kolorach. Ewentualnie dopuszcza się wprowadzenie kontrastowego koloru do podkreślenia elegancji wybranego mebla lub części wnętrza. Mile widziane pikowania, przeszycia i zastosowanie w niecodzienny sposób, na przykład jako obicie stolika lub ramy lustra.

łóżko w stylu Ludwika
Pikowany zagłówek w stylu Ludwikowskim

Co do mebli już nie ma konkretnych wymagań. Równie dobrze może to być Ludwik XVI jak i współczesna, prosta komoda. Warunkiem jest aby błyszczały, były białe lub czarne z szykownymi dodatkami i zdobieniami, najlepiej żadnych naturalnych kolorów. Szczytem przepychu są meble ze szkła i lustrzane niewątpliwie będące synonimem glamour.
Popularne stało się wykorzystywanie egzotycznego drewna na ścianach i sufitach. Najlepiej w nietuzinkowej formie żłobień, żebrowań, kratownic lub ram.

Jak osiągnąć styl glamour w sypialni

Najszybciej można podejrzeć luksusowe sypialnie w wielu hotelach. Coraz więcej z nich oferuje szeroki zakres styli, ze względu na różnorodność gości. Apartamenty i miniapartamenty glamour, dają szereg podpowiedzi jak można urządzić własną, niezwykle elegancką sypialnię. Zastosowanie różnic kolorystycznych to z dawna znany sposób na podział przestrzeni. Jeśli nie będzie ich zbyt wiele, a będą współgrać z luksusowymi dodatkami, z pewnością nie odbiorą uroku sypialni.

luksusowa sypialnia hotelowa
Luksusowa sypialnia hotelowa

Kompromis w luksusie

Współczesny design wnętrzarski jest bardziej otwarty na nowe rozwiązania. Łączenie styli, materiałów, faktur i kolorów dopuszcza się i tutaj. Należy pamiętać aby jednak nie zatracić wrażenia bogactwa. Wszelkie ustępstwa muszą być wprowadzane z rozwagą.
Jeśli zdecydowanie nie odpowiadają kontrasty w postaci bieli i czerni, można wybrać jeden, spójny kolor. Zastosowanie jego kilku odcieni w postaci poduszek, zagłówka, ścian i zasłon wprowadzi urozmaicenie, a jednocześnie nie będzie pstrokate ani powszechne.

Styl glamour powstał około lat 30 minionej epoki, w willach gwiazd i milionerów. Jego główne cechy to przepych, luksus, szyk i błysk. Królują czerń, biel i złoto ale dopuszcza się jasne barwy, ciepłe beże, pastelowe odcienie błękitu i zieleni, szarości. Zastosowane materiały koniecznie muszą być estetyczne i połyskujące. Tkaniny miękkie, eleganckie, doskonale ułożone i wykończone. Dopełnieniem efektu są błyszczące dodatki i bibeloty.