Kominek w salinie to marzenie nie tylko wielu pań domu ale wszystkich mieszkańców. Iskrzący się ogień i bijące ciepło relaksują i poprawiają nastrój. Współczesne kominki to nie tylko fanaberia ale także doskonałe źródło dodatkowego ogrzewania. Czy można postawić kominek w starym domu? I jak wygląda użytkowanie kominka w praktyce.
Do czego ma służyć kominek
Zanim wybierzemy kominek do salonu, warto zastanowić się nad jego funkcjami. Wbrew pozorom nie są one zawsze oczywiste. W zależności czy ma on służyć do dekoracji, jako dodatkowe źródło ciepła czy głównego ogrzewania, trzeba sprostać wymogom. Cały czas pamiętać trzeba również o bezpieczeństwie. Odpowiednio trzeba zabezpieczyć podłogi i ściany. Posadzka przed kominkiem musi być wyłożona ognioodpornym materiałem. Może to być kamień, beton, gres lub pas z mosiężnej albo miedzianej blachy. Szerokość podłogi z materiału niepalnego musi wynosić co najmniej 30 cm i sięgać minimum 30 cm poza krawędzie drzwiczek kominka. Palenisko otwarte musi być ustawione minimum 80 cm od łatwo zapalnych części budynku i elementów wyposażenia. Wymagane są także wentylacje które zapewnią szybkie ulatnianie się ewentualnych gazów i dymu.
Ogrzewanie domu kominkiem
Budując dom możliwe jest zaprojektowanie kominka wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Często wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale mamy wybór funkcji i sposobu jego opalania. Jeśli kominek ma ogrzewać cały dom, konieczne jest odpowiednie podłączenie systemu grzewczego, co wymaga dobrego fachowca. Niestety posiadanie ogrzewania kominkowego na drewno, pellet lub inny opał stały wiąże się z trzymaniem go w domu, popiołem i kurzem. Polana drewna iskrzące się w kominku są niewątpliwie urokliwe, ale tylko od czasu do czasu, gdy jest ku temu okazja. W innym przypadku, codzienne składowanie drwa sprowadza się do codziennego bałaganienia, a dodatkowo jest ryzyko przyniesienia owadów, które chętnie zalęgają się w składowanym opale. Bardzo wielu właścicieli po pewnym czasie dochodzi do wniosku że to nie do końca dobre rozwiązanie.
Myśląc poważnie o kominku trzeba zastanowić się nad kilkoma rzeczami:
• bezpieczeństwo
• zastosowanie
• uciążliwość prac przy nim
• ekonomia
Dodatkowe źródło ciepła
Co prawda współczesne systemy grzewcze jak i serwisy naprawcze są coraz lepiej zorganizowane, jednak warto zawsze mieć alternatywę w przypadku nagłej awarii lub niedogrzania. Jakimś rozwiązaniem są nagrzewnice i piecyki przenośne, jednak brak im szyku jaki ma kominek. Najważniejszą rzeczą jest dostęp do drożnego komina. Planując budowę kominka w gotowym mieszkaniu lub domu, trzeba zaznajomić się z projektem budynku, a następnie skonsultować to z kominiarzem. Budowa klasycznego kominka to spory wydatek, lecz odpowiednio wykonany będzie zdobił wnętrze i spełniał zadanie.
Jeśli mamy dostęp do komina, a zależny nam na czasie i oszczędnościach, ciekawym rozwiązaniem są kominki przenośne. Piecyki przenośne zwane również koziołkami, świetnie ogrzewają pomieszczenia. Montaż polega na podłączeniu do komina. Projektanci prześcigają się w ich wyglądzie. Bez problemu znajdziemy nowoczesne, proste formy, żeliwne z ornamentami a nawet mini piece kaflowe.
Kominek dekoracyjny
Pomimo ogromnego postępu w budownictwie i niemal nieograniczonych możliwościach czasami zrobienie kominka jest niemożliwe. Powodów może być wiele. Od finansowych po techniczne. Najczęściej samo ryzyko zaprószenia ognia zmusza do rezygnacji. Jednak i w takiej sytuacji jest wyjście.
Doskonałą i niewątpliwie najbardziej zbliżony do kominka na drewno, są wersje gazowe i na prąd. Kominki gazowe, do niedawna wymagały podłączenia do gazu ziemnego. Obecnie powstają już także na popularny gaz „butlowy”. Najczęściej wewnątrz jest imitacja polan drewna, dzięki czemu jest on nie tylko źródłem doraźnego ciepła ale także ozdobą. W podobny sposób wyposażono kominki elektryczne. Różnica jest tylko w produkcji ciepła i sposób podłączenia.
Portal kominkowy to coraz częściej spotykana w Polsce imitacja, niezwykle popularna w Anglii i Skandynawii. Przeważnie portale są robione z płyt gipsowo-kartonowych, drewna lub innych lekkich i prostych w montażu materiałów budowlanych. Ich minusem jest brak możliwości grzewczych. Zamiast ognia można umieścić świece, lampiony, a nawet girlandy lampek. Niewątpliwą ich zaletą jest łatwość montażu i cena.