Usuwanie śladów po piszących przyborach

Usuwanie śladów markera, pisaków czy po długopisie nie należy do łatwych. Z tym problemem zetknął się niejeden rodzic a nawet osoby pracujące z przyrządami do pisania. Ogólna zasada jest jedna i warto o niej pamiętać. Plamy usuwa się tym samym co było bazą do powstania tuszu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na pobrudzony materiał. Zły dobór rozpuszczalnika może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Usuwanie pisaka permanentnego nie należy do łatwych

Niegdyś znane jako pisaki i markery do płyt CD, dziś powszechnie używane są do trwałego podpisywania na plastiku, przedmiotach malowanych, lakierowanych a nawet tkaninach. Praktyczne ze względu na trwałość i prawie niemożliwe do usunięcia, poddają się perfumom. Zawarty w nich alkohol rozpuszcza pigment. Tak samo zadziała spirytus jednak trzeba robić to ostrożnie jeżeli ślady są na meblach lakierowanych.
Drugim równie skutecznym sposobem jest spryskanie mocnym lakierem do włosów. Dopóki jeszcze jest płynny trzeba zetrzeć i czynność powtórzyć do uzyskania czystości. Po wszystkim, miejsce umyć czystą wodą.
Jeżeli istnieje ryzyko uszkodzenia poplamionego materiału, można go zamrozić. Flamastry niezmywalne kruszą się w minusowych temperaturach.

Pisaki olejowe

Szalenie praktyczne przy podpisywaniu mrożonek. Przeciwnie do permanentnych są odporne na mróz i elastyczne, co oznacza że nawet po wgnieceniu np. plastikowej butelki lub woreczka nie będą się skruszać. Zmyć je można dobrym zmywaczem do paznokci. Jeśli napisy są świeże można pokusić się o polanie olejem lub oliwką dla dzieci. Oliwka przeciwnie do rozpuszczalników nie uszkodzi lakierów, plastiku, politury itp. Stosować ostrożnie na ubraniach i tapicerce.

Pisaki do papieru

Najczęściej produkowane są na bazie wody dlatego bez problemu powinny zejść wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Równie dobre rezultaty dadzą perfumy. To bezpieczny sposób na ratunek meblom, tkaninom a także elementom lakierowanym. Rysunki na ścianach najlepiej posmarować pastą do zębów, zostawić na kilka do kilkunastu minut a następnie wytrzeć mokrą ściereczką.