Dywany nadają wnętrzom przytulnego wystroju, odpowiednio dobrane będą podkreślać przestrzeń i elegancję. Położone na zimnej podłodze sprawdzą się praktycznie, pod warunkiem jednak że będą zadbane i czyste. Jeśli zastanawiacie się jak wyczyścić dywan to ten artykuł jest dla was.
Czy sposób czyszczenia zależy od rodzaju dywanu
I tak i nie. Już wyjaśniamy. Podstawą czyszczenia dla każdego dywanu, przed rozpoczęciem prania i wywabiania plam jest dokładne odkurzenie. Niestety jeśli dywan jest wyjątkowo puszysty lub ma długie włosie konieczne może okazać się jego wytrzepanie. Na materiale i pomiędzy frędzlami mogą być wysuszone drobinki błota, jedzenia lub inne śmieci które po zmieszaniu z detergentem zaczną puszczać farbę i utrudnią prace. Odkurzanie można pominąć tylko jeśli plama jest świeża i liczy się czas. Szczególnie to ważne w przypadku produktów silnie barwiących (np. czerwone wino) albo łatwo psujących (mleko).
Jak odkurzyć dywan
Dywan najlepiej wysunąć spod wszelakich mebli i usunąć z niego inne wolnostojące, nawet krzesła. Pierwsze odkurzanie robimy „pod włos” czyli przeciwnie do układających się, lub udeptanych frędzli. Następnie powtarzamy czynność w przeciwnym kierunku i tak samo postępujemy po przekątnej. Gdy od góry jest czysty, konieczne jest sprzątnięcie podłogi pod nim. To również najlepiej wykonać odkurzaczem, chociaż niekoniecznie. Można np. dywan zwijać i na bieżąco pod nim czyścić, pamiętając również o odkurzeniu lewej strony dywanu, lub odwijając do połowy z jednej i z drugiej strony.
Ogólne czyszczenie dywanu
Gdy nie ma plam a stracił na kolorze, jest zadeptany i szary to można pokusić się o „pranie na sucho”. Ta metoda świetnie sprawdza się do odświeżania, nie narusza struktury ani nie odkształca brzegów, co jest szczególnie ważne przy cienkich dywanikach. Do dyspozycji są specjalistyczne suche proszki, ale można to zrobić również domowymi sposobami.
Jeśli nie dywan to co? Podpowiadamy
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest niemal w każdym domu, a na pewno jest łatwo dostępna i tania. Oprócz właściwości wybielających ma silne działanie usuwające zapachy. Z tego powodu sodowanie jest jednym z pierwszych zabiegów jakie powinniśmy wykonać gdy oprócz czyszczenia zależy nam na odświeżeniu powietrza. Sodę najłatwiej się rozprowadzi np. poprzez pończochę albo bardzo drobne sitko. Gdy dywan jest równomiernie pokryty trzeba proszek w niego wetrzeć. Zrób to zwykłą miotłą lub szczotką z twardym włosiem, ważne aby soda została niemal całkowicie wtarta, nawet w shaggy i jemu podobne. Zależnie od stopnia zabrudzenia po 1 godzinie a nawet całej nocy, trzeba dywan dokładnie odkurzyć. W miarę czyszczenia powinien robić się jaśniejszy i pozbawiony zapachów. Podobnie, chociaż trochę słabiej będzie również działać proszek do pieczenia.
Soda i sól
W przypadku wyjątkowo silnego zabrudzenia do sody warto dodać sól kuchenną w proporcjach 1:1 i taki mix rozsypać równomiernie i wetrzeć. Sól zadziała jak peeling i spowoduje że brud z włókien bardziej się oderwie. Co ciekawe, po posypaniu dalej można korzystać z pomieszczenia i śmiało po nim chodzić. Oczywiście po kilku godzinach konieczne jest dokładne odkurzenie.
Proszek do prania
Gdy nie musimy pozbywać się zapachów, można użyć proszku do prania z mikro granulkami. Postępowanie jest identyczne jak w powyższych przykładach, z tą różnicą że od razu zyskujemy przyjemny zapach. Warto pamiętać że środki czystości działają alergicznie więc to rozwiązanie nie jest dla każdego. Zwłaszcza gdy są małe dzieci lub zwierzęta. Nawet mocne wytrzepanie nie usuwa całości detergentu.
Zlewy kuchenne i wiele innych dodatków możesz zamówić na https://otownetrze.pl