Zielistka, uprawa i rozmnażanie

Zielistka to potoczna nazwa chlorophytum comosum. W języku angielskim często nazywana „spider plant” z powodu charakterystycznych pędów przypominających pajęcze nóżki. Pochodzi z południowej Afryki, w Polsce uprawiana jako popularna roślina doniczkowa lub sezonowa gdyż wytrzymuje temperatury do -1°C. W mieszkaniu z powodzeniem rośnie kilka lat i przystosowuje się niemal do każdych warunków. Niewłaściwą pielęgnację okazuje słabszym wzrostem, brakiem pędów powietrznych, delikatniejszymi liśćmi jednak nie obumiera. Z tego powodu jest popularnym wyborem dla początkujących miłośników roślin doniczkowych.

Ma długie, wstęgowate liście zależnie od odmiany z jasnym pasem pośrodku lub jednobarwne w soczysto zielonym kolorze. Wytwarza pędy powietrzne z małymi białymi kwiatami oraz sadzonkami potomnymi na ich końcach. Dodatkowo zielistka jest często wymieniana jako jedna z roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach.

Zielistka stanowisko i korzystne warunki

Chlorophytum comosum jest bardzo łatwa w uprawie, toleruje różne warunki oświetlenia, chociaż najlepiej rośnie w jasnym, rozproszonym świetle. Idealne stanowisko to północny parapet. Dobrze znosi temperatury od chłodnych po gorące. W wyjątkowo upalne dni zraszanie zapobiega wysychaniu końcówek liści. Niestety zabieg ten nie pomaga jeśli stoi bezpośrednio nad działającym grzejnikiem. Jeśli nie ma innej możliwości lepiej przestawić zielistkę w chłodniejsze miejsce.

Dla najlepszego wzrostu ziemia powinna być lekka i dobrze przepuszczalna, by zapobiec zastoju wody, co mogłoby prowadzić do gnicia korzeni. Możesz wykorzystać uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych dostępne w sklepach ogrodniczych jako bazę. Aby zwiększyć przepuszczalność, warto dodać do mieszanki nieco perlitu lub gruboziarnistego piasku. Torf lub kokosowa włóknina może pomóc w zatrzymywaniu wilgoci, ale ważne jest, by nie przesadzić – zielistka nie lubi stałego zastoju wody.

Upewnij się, że doniczka, w której uprawiasz zielistkę, ma otwory drenażowe na dnie, co pomoże unikać nadmiaru wody i zapewni zdrowy rozwój korzeni. Aby zapewnić roślinie świeże podłoże i więcej miejsca do wzrostu warto przesadzić ją co kilka lat. Gdy przesadzasz zielistkę, dobrze jest ocenić stan korzeni i usunąć ewentualne zgnilizny lub uszkodzenia. Nowa doniczka nie musi mieć określonych wymiarów, roślina świetnie radzi sobie zarówno w ciasnych jak i za dużych.

Uprawa

Zielistka nie lubi nadmiernego przesuszenia, ale jeszcze ważniejsze jest, aby nie przelewać rośliny. Podlewaj, gdy górna warstwa ziemi jest sucha. Przelana zielistka przestaje rosnąć a jej liście brązowieją od końców. Wówczas jedynym ratunkiem jest wyjęcie rośliny z ziemi, dokładne opłukanie, usunięcie gnijących korzeni i ponowne posadzenie do świeżego podłoża. Przed posadzeniem można zostawić ją na 2-3 godziny do obeschnięcia.

Podczas aktywnego wzrostu (wiosna-lato) nawóź roślinę nawozem do zielonych roślin doniczkowych lub uniwersalnym zgodnie z instrukcją stosowania. W okresie jesienno-zimowym można ograniczyć nawożenie.

Zielistka jest dość odporna na choroby i szkodniki, ale warto sprawdzać ją regularnie pod kątem obecności mszyc czy przędziorków. Aby zachować zdrowy wygląd liści, regularnie je przecieraj miękką, wilgotną ściereczką, usuwając kurz i brud. Duże okazy można spłukiwać lekkim prysznicem o temperaturze pokojowej, pilnując aby nie zalać ziemi. To także pomoże w zapobieganiu infekcji szkodnikami.

Najczęstsze problemy

Ponieważ zielistka jest niemal niezniszczalna, niewłaściwą pielęgnację poznamy po jej wyglądzie.

  • Liście są jasne, wiotkie i ich prążkowanie jest mało wyraźne. Czasami sprawiają wrażenie przeźroczystości – brakuje światła. Należy przenieść roślinę na jaśniejszą lokalizację, lecz nie na bezpośrednie słońce.
  • Roślina wydaje się być osłabiona, ma wiotkie liście, które zaczynają wysychać i zmniejszać się, z czasem końcówki zasychają – jest zbyt ciepło. Często dzieje się tak jeśli stoi na parapecie nad grzejnikiem. Należy umieścić roślinę w chłodniejszym otoczeniu.
  • W początkowej fazie liście zaczynają się skręcać, usychają i nierzadko odpadają, a łodygi stają się czarne. Później brązowienie końcówek liści, zagniwanie liści i pędów – przelanie. Wylej stojącą wodę, zaniechaj podlewania na dłuższy czas, jeśli po porządnym przesuszeniu (1-2 tyg.) Nie będzie poprawy, wyjmij roślinę z ziemi i po oczyszczeniu posadź w nowe podłoże.

Jak rozmnażać zielistkę?

Zielistka (Chlorophytum comosum) rozmnaża się bardzo łatwo przez sadzonki potomne wytwarzane na pędach powietrznych. Często w powietrzu jest zbyt mało wilgoci aby wytworzyły one silne korzenie więc przed posadzeniem do ziemi warto trochę pomóc. Delikatnie odetnij sadzonkę potomną od rośliny macierzystej, zostawiając nieco łodygi. Umieść małą roślinkę w naczyniu z wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej z dodatkiem węgla (1 tabletka na 0,5 litra lub mniej). Po około 2-3 tygodniach korzenie będą na tyle duże że już można posadzić do doniczek z ziemią. Możesz umieścić kilka sadzonek w jednej doniczce, aby stworzyć gęstsze rośliny.

Uprawa chlorophytum comosum sposobem hydroponika

Co ciekawe zielistka może być uprawiana w systemie hydroponicznym, chociaż nie jest to najczęstszy sposób uprawy tej rośliny. Hydroponika polega na uprawie roślin bez użycia gleby, gdzie korzenie rośliny zanurzone są w pożywce wodnej zawierającej niezbędne składniki odżywcze.

Jeśli chcesz uprawiać zielistkę w systemie hydroponicznym, oto kilka kroków, które możesz podjąć:

  • Wybór naczynia: Wybierz przezroczysty pojemnik, który pozwoli Ci monitorować poziom wody i stan korzeni rośliny. Pojemnik powinien mieć pokrywkę z otworami, przez które będą wystawały korzenie rośliny.
  • Przygotowanie rośliny: Jeśli masz już zielistkę w doniczce, delikatnie usunąć większość ziemi z korzeni. Możesz też zacząć od cebulek potomnych, które są idealne do tego typu uprawy.
  • Roztwór odżywczy: Skorzystaj z gotowej mieszanki pożywki hydroponicznej dostępnej w sklepach ogrodniczych, przestrzegając instrukcji dotyczących dawkowania. Regularnie sprawdzaj i wymieniaj roztwór, aby zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze.
  • Ustawienie rośliny: Umieść roślinę w naczyniu tak, aby jej korzenie były zanurzone w roztworze odżywczym, ale niektóre części korzenia (np. korzenie powietrzne) były narażone na powietrze.
  • Oświetlenie: Zielistka preferuje jasne, pośrednie światło. Jeśli uprawiasz roślinę w pomieszczeniu bez naturalnego światła, możesz rozważyć użycie lampy roślinnej.
  • Monitorowanie: Regularnie sprawdzaj stan korzeni i poziom roztworu odżywczego. Korzenie powinny rosnąć i rozwijać się, nie pokazując oznak gnicia.

Pamiętaj, że uprawa hydroponiczna wymaga pewnej wiedzy i uwagi, ale może być bardzo satysfakcjonująca, zwłaszcza gdy widzisz, jak rośliny rosną i rozwijają się w taki nietypowy sposób.