Budowa domu: wybór projektu marzeń

Więc myślisz o budowie swojego wymarzonego domu? To bardzo ekscytujące! Możesz się zastanawiać: „No dobrze, co teraz?”. Zanim będziesz mieć ziemię lub gotowe finanse na tą inwestycję, musisz pomyśleć o projekcie domu. Podczas wybierania projektów należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Każdy ma inne potrzeby i preferencje, więc pamiętaj o tym czytając ten artykuł.

O czym zdecydować przed spojrzeniem na projekty domów

Jaki dom chcesz / potrzebujesz? Jeśli budżet jest dla Ciebie ważny. Nie zaszkodzi skontaktować się z właścicielami ziemi, aby dowiedzieć się, jaka jest cena za ar działki budowlanej w Twojej okolicy. Pamiętaj, że może to wiązać się z innymi wydatkami z własnej kieszeni. (Na przykład niektórzy wykonawcy nie uwzględniają takich rzeczy, jak koszt podjazdu, za podłączenie, itp.).

Kiedy już masz ogólne pojęcie o tym, jakie mogą być twoje koszty, z niewielkim zapasem na nieoczekiwane wydatki, naprawdę spróbuj zawęzić zakres, w którym musisz pozostać. Warto również wiedzieć, ile pokoi i łazienek będziesz potrzebować / chcieć. Jeśli masz zamiar spojrzeć na plany online, wiedząc, że to naprawdę pomoże zawęzić wyszukiwanie i zaoszczędzić czas. Na przykład wiedzieliśmy, że będziemy potrzebować trzech sypialni, dwóch łazienek, toalety, pralni, kuchni i biura.

Jaki styl wybierasz?

Domy tradycyjne, wiejskie, francuskie, itp.; jest tak wiele stylów do wyboru. Naprawdę doceniam coś we wszystkich stylach, ale wiedzieliśmy na pewno, że chcemy domu w stylu ranczo. Jednopoziomowy plan piętra, który czujemy, jest dla nas świetny – na teraz i na później. Jeśli szukasz gruntu lub już go posiadasz, upewnij się, że znalezione projekty będą pasować! Na przykład domy w stylu ranczo mogą zajmować więcej miejsca niż dwupiętrowe. Jeśli masz (lub patrzysz) na wąski pas ziemi, rozległe ranczo może nie pasować. Nie zapominaj, że czasami musisz pracować z tym, co masz. Większość witryn z projektami domów umożliwia filtrowanie na podstawie wielkości parceli, więc jeśli rozmiar może stanowić problem, możesz chcieć filtrować projekty na tej podstawie, aby zawęzić wyszukiwanie i zaoszczędzić dużo czasu.

OK! Więc teraz, gdy już wiesz, jakiego rozmiaru i stylu domu szukasz, czas zacząć myśleć o układzie!

Określanie układu

Przewijanie internetu w poszukiwaniu projektów domów może być zabawne, ale może też przyprawić o zawrót głowy! Jest tak wiele stylów i opcji. Możesz spędzić miesiące na poszukiwaniu idealnego projektu domu i nadal czuć, że nigdy go nie znajdziesz. Mamy nadzieję, że pomożemy złagodzić stres, pomagając Ci zdefiniować podstawy. O ile nie masz nieograniczonych funduszy, priorytetowe traktowanie potrzeb będzie kluczowe przy podejmowaniu decyzji o rozplanowaniu domu. Ta część procesu polega na skupieniu się na tym, jak funkcjonujesz Ty / Twoja rodzina. Łatwo jest zgubić się we wszystkich pięknych planach online ze wszystkimi dzwonkami i gwizdkami. Budowa może stać się droga a w pośpiechu, pojawiają się koszty, których nie planujesz ponosić.

Oto kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby być na bieżąco…

 • Dlaczego budujesz ten dom?
 • Czy to dom na zawsze, czy coś tymczasowego? To bardzo ważne pytanie, które powinno kierować wieloma twoimi decyzjami. Na przykład, jeśli budujesz „dom na zawsze”, musisz rozważyć, jakie potrzeby mogą pojawić się za 20 lat. Zakładamy, że nasi dwaj chłopcy nie będą mieszkać z nami wiecznie, więc nie zrobiliśmy ich super dużych pokoi. Czy mogliby teraz wykorzystać tę przestrzeń do biegania i zabawy w większej sypialni, tak! Musieliśmy jednak ciągle sobie przypominać, że budujemy na razie i budujemy na później. Aby teraz rozwiązać ten problem miejsca, kończymy dodatkowy pokój nad garażem na ich pokój zabaw.
 • Gdzie spędzasz najwięcej czasu w domu? Tutaj naprawdę myślisz o tym, jak funkcjonuje Twoja rodzina.
 • Czy często jesteś w ruchu?
 • Czy lubisz się bawić? Jeśli tak, to kuchnia może być dla Ciebie najważniejsza.

Mając to na uwadze, zwróciliśmy szczególną uwagę na przepływ z jednego pokoju do drugiego. Ponieważ uwielbiamy się bawić, ważne jest posiadanie przedpokoju (nawet małego), w którym goście mogą zostawić buty i inne rzeczy.

Jakie ogólne funkcje są dla Ciebie ważne?

Opcje wydają się tutaj nieograniczone: otwarta koncepcja, wysokie sufity, duże okna, przestrzeń zewnętrzna itp. Dla mnie naturalne światło to wielka sprawa. Wiedziałem, że chcę jak najwięcej okien! Nawet jeśli poszło tam trochę więcej z naszego budżetu, było warto. Chcieliśmy też mieć ładne patio na zewnątrz, teraz gdy mamy podwórko, na którym mogą biegać dzieci.

Jakie elementy projektu są ważne?

Belki, ozdobne drzwi, zabudowy na zamówienie itp. Należy pamiętać, że wiele z tych rzeczy można zrobić później, ale nie zaszkodzi przynajmniej zanotować te wymarzone projekty przed rozpoczęciem. W ten sposób możesz poinformować wykonawcę o wszelkich „koniecznych” elementach, a on może obliczyć to na podstawie kosztów.

Czy czujesz się gotowy, aby znaleźć te projekty? Jeśli tak, czytaj dalej…

Kupowanie online a zatrudnianie architekta

Możesz znaleźć projekty domów w książkach, tworzyć plany od podstaw z architektem lub kupować / modyfikować plan online. Kiedy przyszło do wybierania planów, myśleliśmy, że mamy niewielką przewagę, ponieważ jest to nasza druga budowa. Zbudowaliśmy dom cztery lata temu i dzięki temu doświadczeniu wiedzieliśmy, jakiej wielkości dom potrzebujemy i jaki układ najlepiej pasuje do naszej rodziny. Kiedy sprzedaliśmy ten dom, myśleliśmy, że od razu zaczniemy budować.

Spieszyliśmy się i kupiliśmy projekt domu, który był bliski tego, co chcieliśmy, ale wiedzieliśmy, że będziemy musieli wprowadzić kilka modyfikacji, aby wszystko było dobrze. Następnie nasza budowa opóźniła się o kilka miesięcy. Mając dodatkowy czas na przemyślenia, zatrudniliśmy architekta, który opracował plany od podstaw. Ponieważ mamy doświadczenie z obiema opcjami, pomyślałem, że podzielę się listą zalet i wad obu.

Plany online

Plusy:

 1. Niekończące się opcje z galeriami prawdziwych zdjęć.
 2. Łatwość zakupów online i współpracy z architektem za pośrednictwem poczty elektronicznej.
 3. Przeglądanie planów online może pomóc Ci dowiedzieć się, co lubisz, a czego nie.

Minusy:

 1. Wyszukiwanie idealnych planów online może być naprawdę przytłaczające. Po całym tym czasie szukaliśmy w internecie, ale nadal nie znaleźliśmy „idealnych” projektów.

Zatrudnianie architekta

Zalety:

 1. Jest bardziej prawdopodobne, że dostaniesz to, czego chcesz.
 2. Masz eksperta do zadawania pytań i uzyskiwania od niego informacji.
 3. Możesz mieć mniej modyfikacji (tj. Mniej dodatkowych kosztów) w porównaniu do planów zakupionych online.

Wady:

 1. Tworzenie planów od podstaw może zająć dużo czasu.
 2. Koszty mogą naprawdę wzrosnąć, im dłużej zajmie ukończenie planów.

Kto powiedział, że nie możesz zrobić obu? Być może znalazłeś plan online, który był tak bliski temu, czego chcesz, z wyjątkiem kilku modyfikacji. Możesz wydrukować nieoficjalne plany ze strony internetowej i wykorzystać je jako bazę podczas spotkania z architektem. Warto jednak najpierw skontaktować się z firmą online, ponieważ wiele z tych witryn umożliwia bezpośrednią współpracę z architektem w celu wprowadzenia modyfikacji. Mogą podać Ci wycenę kosztów; warto współpracować z architektem online.

Możesz również poprosić potencjalnych wykonawców o przejrzenie planów. Mogą ci powiedzieć, co architekt musi zmodyfikować, a co nie. (tj. rzeczy takie jak niektóre ściany wewnętrzne nie muszą być modyfikowane na oficjalnych planach). Jeśli nie ma zmian strukturalnych, możesz po prostu kupić plany online. Jeśli to zrobisz, koniecznie spotkaj się, omów i zanotuj (na temat projektów) wszystkie zmiany. W razie wątpliwości wykonawca odniesie się do planów, dlatego ważne jest spisanie jasnych notatek.

Czego oczekiwać…

Kluczem do budowy nowego domu jest cierpliwość i elastyczność, to samo dotyczy projektów domów! Nie oczekuj, że znajdziesz idealne projekty. Naprawdę nie ma czegoś takiego; zawsze będzie coś do zmiany lub kompromisu. Skoncentruj się na pokoju (-ach), które są najważniejsze dla Ciebie / Twojej rodziny, a reszta będzie w porządku. Mamy nadzieję, że to, co przeczytałeś okaże się to pomocne. Mógłbym podać jeszcze więcej szczegółów w każdym akapicie, ale to może być dla Ciebie przytłaczające! Najpierw wyjaśnij podstawy swoich planów, a następnie możesz przejść do wszystkich szczegółów.

Udanego polowania na projekt domu!