Słoneczne jesienne dni mają w sobie niezwykły urok. Kolorowe, szeleszczące liście, szum wiatru w gałęziach i różnorodność zapachów zachęcają do spacerów. Warto z nich korzystać szczególnie dopóki nie musimy się grubo ubierać. Spacery to także doskonała okazja aby nazbierać kasztanów, żołędzi i innych darów jesieni. Zimą będziemy mogli wykorzystać je do dekoracji domu.
Zbieranie kasztanów, żołędzi i większości innych darów natury, w parkach i lasach państwowych jest dozwolone na własny użytek. Należy jednak pamiętać że rośliny objęte ochroną, jak na przykład mech nie wolno zbierać w żadnym miejscu.
Kasztany nie tylko dla dzieci
![](https://sferion.pl/wp-content/uploads/2020/09/kasztany-owoce-kasztanowca-1024x682.jpg)
Owoce kasztanowca niegdyś uważane były za naturalne odpromienniki. Położone pod łóżkiem czy obok telewizora i komputera podobno neutralizują szkodliwe promienie. Niestety wciąż nie jest to naukowo potwierdzone, ale warto je mieć w domu dla ich pięknego wyglądu i właściwości neutralizującym zapachy. Również owady będą omijać miejsca składowania kasztanów. Dodatkowo zawarte w nich saponiny mogą służyć do prania, mycia a także jako szampon do włosów. Najłatwiejszym eko sposobem jest pranie w pralce. Wystarczy około 10 kasztanów podzielić na 4-6 części i wrzucić do woreczka na delikatne pranie bądź skarpetki. Pod żadnym pozorem nie wolno mylić naszych rodzimych kasztanów zwyczajnych z kasztanami jadalnymi, gdyż spożywanie saponin może skończyć się zatruciem i wymiotami.
Żołędzie i liście dębu
![żołędzie wiszące na dębie](https://sferion.pl/wp-content/uploads/2020/09/zoledzie-pochodzą-z-debu-1024x663.jpg)
Żołędzie przeciwnie do kasztanów są jadalne i można je spożywać na przykład w postaci mąki, kawy, a nawet nalewki żołędziowej. Wiele przepisów znajdziecie w sieci. My natomiast namawiania do zbierania żołędzi dla ich ładnego wyglądu i doskonałej opcji jako dekoracja. Pod dębami bardzo często znaleźć można gałązki liści z owocnikami które również świetnie sprawdzą się w jesiennych bukietach. Liście dębu są niezwykle trwałe, zasuszone długo trzymają się gałązek i zachowują kształt. Same żołędzie można wykorzystać do dekoracji świeczników, stylizacji stołu czy jako wypełnienie doniczek.
Dzika róża
![](https://sferion.pl/wp-content/uploads/2020/09/owoce-dzikiej-rozy-1024x631.jpg)
Dzika róża jest coraz mniej popularnym gatunkiem, głównie z winy szkodników, ale i stosunkowo dużym wymaganiom glebowym. Trudno się rozsiewa, a małe krzewinki łatwo ulegają wysuszeniu. Kolce to także powód dla którego róże nie są otoczone szczególną opieką. Dlatego jeśli macie ochotę mieć owoce róży, warto wybrać się po nie z sekatorem i w grubych rękawicach. Bez względu na odmianę, ukłucie i wbicie kolca jest bolesne a dodatkowo ułamany, ciężko jest wyciągnąć. Najlepiej ścinać krótkie gałązki, po kilka owocków. Lepiej nie tworzyć z niej bukietów, aczkolwiek są one bardzo efektowne. Dla utrwalenia koloru można spryskać lakierem florystycznym. Owoce nabiorą blasku i będą mniej podatne na osiadanie kurzu.
Trzmielina pospolita, piękna lecz trująca!
![trzmielina pospolita ma trujące owoce](https://sferion.pl/wp-content/uploads/2020/09/trzmielina-pospolita-trujace-owoce-1024x626.jpg)
Niektóre rośliny posiadają owoce bardzo długo utrzymujące się na gałązkach. Do takich właśnie zalicza się trzmielina pospolita, niezwykle popularna na skrajach drogi i lasów. Jesienią nie sposób ją pominąć. Krzewy osiągające do 3 m. wysokości obsypane są ciemno różowymi owocami, niezwykle pięknie wyglądającymi w bukietach. Niestety jest to roślina trująca, a owoce szczególnie. Z tego względu nie można przynosić jej do domu z dziećmi czy wszystkożernymi zwierzętami. Nie poleca się także stosowania samych owoców do dekoracji stołu. Ich piękny wygląd z pewnością będzie kusił.
Rośliny na których długo utrzymują się owoce czy liście, doskonale sprawdzą się w suchych bukietach. Same owoce i nasiona można wsypywać do naczyń, świeczników a także wykorzystać do jesiennych wianków.