Wrzosy nie tylko w ogrodzie

Od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na trwałość i małe wymagania. Wrzosy, bo o nich mowa, uważane są za jedne z najpiękniejszych roślin. Niewątpliwie potrafią ożywić każde miejsce i zachwycać przez jesień a nawet zimą. Wabią owady, szczególnie motyle. Idealne zarówno do ogrodu, jak i na balkon, taras, oraz w mieszkaniu.

Sezon na wrzosy niewątpliwie się zaczął. W środowisku naturalnym jesienne pejzaże już są nimi udekorowane, jednak wersje ogrodowe są bardziej wymagające i trzeba wiedzieć jak o nie zadbać. Bez problemu kupimy je w szkółkach, sklepach ogrodniczych a także marketach wielobranżowych, w szerokiej gamie kolorystycznej. Wybierać można pomiędzy różnymi odcieniami liści i kwiatów, swoją urodą zachęcają aby zostawić w mieszkaniu. Postawione w dekoracyjnej doniczce albo koszyku natychmiast stają się przyjemnym akcentem. Niestety, warunki domowe znacznie skracają ich trwałość.

Prosta ale efektowna kompozycja z wrzosów

Wymagania wrzosów

Idealne stanowisko, powinno być słoneczne lub pół cieniste, koniecznie osłonięte od silnego wiatru który zimą mógłby wysuszyć delikatne rośliny. Wymagają żyznego podłoża, ziemi próchnicznej, lekkiej i przepuszczalnej o dość kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Koniecznie wilgotnej. Ze względu na trwałość liści i kwiatów, łatwo przegapić moment przesuszenia. Najlepiej regularnie podlewać, sprawdzając wilgotność ziemi. Wrzosy ładnie wyglądają nawet po wyschnięciu co jest plusem tylko w przypadku suchych bukietów.

Wrzosy w doniczkach możemy ustawić zarówno w mieszkaniu jak i balkonie czy tarasie. Z reguły ziemia w której są sprzedawane jest odpowiednio nawieziona, dlatego wystarczy zapewnienie odpowiedniej wilgoci podłoża. Po kilku tygodniach lepiej przesadzić je do ogrodu.

Wrzosy to rośliny okrywowe, doskonale sprawdzają się w większych pojemnikach ale i na rabatach. Dodatkowym ich atutem jest bogata paleta kolorów liści. Poza klasycznym zielonym mogą być od cytrynowo-żółtych, poprzez pomarańczowe aż po szare. Warto wziąć to pod uwagę projektując większą grządkę. Ciekawie skomponowane będą zachwycać przez cały rok. Zobaczcie sami jak pięknie prezentują się na filmie szkółki roślin ozdobnych www.bukszpanik.pl.