Więcej światła w kuchni

Kuchnia praktycznie urządzona musi posiadać szereg zalet, zarówno estetycznych jak i praktycznych. Tuż obok niezbędnych sprzętów, idealnie dopasowanych szafek i półek ważną rzeczą jest oświetlenie. Jego niewłaściwe rozmieszczenie szczególnie jest odczuwane z nadejściem jesieni i coraz krótszych dni.

Ile punktów świetlnych powinno być w kuchni?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Do każdego pomieszczenia trzeba podejść indywidualnie bowiem wszystko zależy od wielkości i ogólnego rozplanowania miejsc roboczych. Na pewno jedna, niegdyś jedyna lampa sufitowa nie wystarczy. Poza ogólnym zastosowaniem w czasie jedzenia czy drobnych prac jej praktyczność się kończy. Bez względu czy będzie to jedna żarówka czy kilka umieszczonych w dowolnym kształcie nie doświetli wiele ważnych miejsc.
Jak istotne jest światło w czasie gotowania dostrzegli producenci okapów i obecnie niemal każdy posiada lampkę. Często włączamy ją bezwiednie gdyż jej praktyczność jest nieprzeceniona. W taki sam sposób powinien być doświetlony zlewozmywak i blaty szafek na których przygotowuje się posiłki.

oświetlenie stołu w kuchni
Każdy blat roboczy, także stół powinien być osobno doświetlony

Czym i jak doświetlić blaty pod szafkami?

Dobry projektant sam zadba o odpowiednie umieszczenie lamp, niestety większość wciąż o tym zapomina. Tak jak w przypadku samodzielnej aranżacji czy w starej kuchni wiele miejsc jest zbyt ciemnych a przez to niepraktycznych. Najlepszym rozwiązaniem było by poprowadzenie kabli i montaż w ścianach lub szafkach. Wymaga to zatrudnienia elektryka a nawet fachowca od remontów i wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz bałaganem. W tym przypadku wiele pań domu woli poczekać do remontu, męcząc się z niedoświetlonymi miejscami.
Na szczęście współczesna technika i tutaj wychodzi z pomocą. Możliwe są alternatywne rozwiązania zarówno z możliwością zasilania bateriami, do ładowarki a także na stałe połączone do prądu za pomocą klasycznej wtyczki.
Wybór dodatkowego oświetlenia kuchni należy przemyśleć pod kilkoma kątami:
• czy dane miejsce ma być długo i często oświetlone
• jak jasne musi być światło
• czy blisko jest gniazdko
• czy lampka będzie narażona na wilgoć i temperaturę

Kupując jakiekolwiek oświetlenie do kuchni trzeba zwrócić szczególną uwagę aby było odporne na wilgoć i podwyższoną temperaturę. Równie ważny jest sposób zasilania, natężenie, temperatura (kolor) i opcje włączania. Nad zlewem doskonale sprawdza się włącznik bezdotykowy.

Listwy led, świetlówki i lampy wymagające stałego podłączenia do prądu przeważnie posiadają więcej opcji i jaśniej świecą. Coraz częściej ich montaż ogranicza się do przyklejenia ewentualnie przykręcenia do szafek nad blatem. Jeśli nie posiadamy górnych szafek można zamontować kinkiety z ruchomymi żarówkami, niestety w tym przypadku nie będzie gdzie ukryć nieestetycznych kabli. Alternatywnie można zainstalować lampy na baterie lub ładowane co jakiś czas. Ich ogromną zaletą jest nieograniczona możliwość montażu, jednak zarówno natężenie jak i wytrzymałość eliminują je jako światło do przygotowania posiłków i długotrwałego zastosowania.

Warto rozważyć także oprawy schodowe. Odpowiednio dopasowane do całości wystroju nadadzą wnętrzu niesamowitego efektu.