Rośliny w mieszkaniach mają wiele zadań. Dostarczają tlen, oczyszczają powietrze, dodają uroku i cieszą oko właścicielom. Niestety, nasz entuzjazm i zamiłowanie do kwiatów doniczkowych nie zawsze podzielają czworonożni mieszkańcy. Co zrobić aby zwierzęta ich nie niszczyły?
ochrona roślin przed zwierzętami domowymi

Mieszkanie ze zwierzętami wymaga kompromisów i nietuzinkowych rozwiązań. Nie trzeba ograniczać się, ani od razu rezygnować z żywej zieleni w domu, zwłaszcza że produkowany przez nią tlen jest potrzebny.

Wiszące mini ogródki

Najprostszym rozwiązaniem jest zabranie roślin z miejsc dostępnych dla domowych zwierzaków. Czasami jednak posiadamy kwiaty o specyficznych wymaganiach, które potrzebują określoną ilość światła i zmiana ich miejsca może mieć opłakane konsekwencje. Jak więc nie zmienić im miejsca a jednocześnie uniemożliwić zasięg łapek i zębów na przykład kotom?
Można doniczki powiesić dokładnie w tym samym miejscu gdzie stały. W sklepach budowlanych, a także ogrodniczych bez problemu można kupić haczyki i wieszaki. Jeżeli mają być dyskretne i nie odwracać uwagi od kwiatów lepiej zastosować haczyki przemysłowe, niewielkie, proste w budowie i łatwe w montażu.
Sposobów na wiszący ogródek jest wiele. Od kilku lat niezmiennie modne są szklane pojemniki z otworem ułatwiającym podlewanie i opiekę. Dla miłośników tradycji polecamy kwietniki-makramy. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania do każdej wielkości doniczki. Gotowe można kupić w internecie od rękodzielników lub wykonać samemu.

ochrona roślin przed zwierzętami domowymi

Klatka dla kwiatka

O ile gryzonie i ptaki na co dzień zamieszkują klatki i są wypuszczane na mieszkanie przeważnie tylko pod obecność domowników o tyle koty i psy cały czas biegają beztrosko. Skoro nie można pupila zamknąć w klatce to czemu nie wykorzystać jej dla roślinki?
Tego typu rozwiązanie jest oryginalne a odpowiednio skomponowane może być również dekoracją. Gdy w klatce posadzimy bluszcz lub inną roślinę czepną dodatkowo odwdzięczy się bujniejszym wzrostem, ze względu na możliwość oplątywania się wokół drutów. Z pewnością nie musimy się martwić o przycinanie wyrastających gałązek i liści. Ciekawskie futrzaki zrobią to za nas, dlatego nawet w klatce nie można sadzić roślin trujących.

ochrona roślin przed zwierzętami domowymi

Słoik pełen zieleni

Od kilku lat las w słoiku cieszy się ogromnym powodzeniem. Jego uprawa jest prosta a przy tym szkło zabezpiecza przed zniszczeniem naszego mini ogródka. W sklepach ogrodniczych i wnętrzarskich można dostać same słoiki w wielu rozmiarach i samemu skomponować “grządkę” z już posiadanych roślin. Ważne aby kompozycja była ciężka i najlepiej podklejona matą antypoślizgową żeby uniemożliwić jej przesunięcie. Jeśli w domu mieszka kot, koniecznie słoiki muszą być wysokie lub zamknięte aby pupil nie dał rady wskoczyć lub wsadzić wścibskiej łapki.
Do tego samego doskonale nadają się akwaria. Także w ich przypadku należy pamiętać o pokrywie lub metalowej siatce ochronnej. Inaczej zamiast zielonego terrarium może to stać się placem zabaw.

ochrona roślin przed zwierzętami domowymi

Czasami wystarczy przestawić doniczki

Wasz zwierzak uwziął się na konkretny kwiat i pomimo wyraźnych zakazów uporczywie go niszczy? Poobserwujcie dlaczego tak się dzieje. Być może to jego ulubione miejsce a doniczka zwyczajnie mu przeszkadza. Jeśli macie możliwość przesuńcie roślinę o kilkadziesiąt centymetrów, lub w inne miejsce. Bywa że najprostsze rozwiązanie są najbardziej skuteczne.

  Autor: Piotr Drabik / Zdjęcia: mat. prasowe