Jak urządzić nowoczesną, ale i funkcjonalną kuchnię do A do Z

Kuchnia jest sercem domu, w końcu w niej przygotowuje się posiłki i spędza jakże ważne minuty w ciągu dnia, w końcu każdy posiłek powinien być przyjemnością i być celebrowany. Niezależnie od tego czy w kuchni się gotuje, czy tylko podgrzewa posiłki powinna być funkcjonalna. Bardzo ważne jest zatem zapewnienie ergonomii we wnętrzu. Jak urządzić nowoczesną i praktyczną kuchnię od A do Z.

Po pierwsze: wybierz odpowiednie wykończenie ścian i podłóg

Na pewno kuchnia powinna być wykończona praktycznie, zatem warto wybrać takie materiały na ściany i podłogi, które będą łatwe w czyszczeniu. Na ścianach w miejscach narażonych na pryskanie tłuszczu warto umieścić płyty szklane. Są nie tylko dekoracyjne, nowoczesne, ale również chronią ścianę przed zachlapaniem. Ich czyszczenie nie jest bardzo problematyczne, bo wystarczy odrobina wody i płynu, by pozbyć się zacieków tłuszczu. Płyty szklane mogą mieć rozmaite wykończenie. Wybór nadrukowanych grafik jest niemal nieograniczony, może być to filiżanka kawy z ziarnami kawy, kwiaty, czy też panoramiczny widok miasta nocą. Zwłaszcza ten ostatni będzie współgrał z taśmami LED zamontowanymi w profilach nad blatem i płytą szklaną, a także lamp sufitowych nowoczesnych do kuchni, np. plafonów. Gdy na ścianie jest wzorzysty pas płyty szklanej pozostała jej część może być pomalowana w jednolitym kolorze. Sprawdzą się barwy pasujące do zabudowy kuchennej i wybranego motywu płyty szklanej. Z kolei na podłodze świetnie sprawdzą się płytki winylowe albo posadzka z żywicy epoksydowej. Obie powierzchnie łatwo utrzymać w czystości i są antypoślizgowe, a jednocześnie efektowne. Można zdecydować się na posadzkę żywiczną 3 D albo płytki imitujące beton, czy też drewno.

Po drugie: dobierz meble kuchenne i wybierz odpowiedni układ szafek, blatów i urządzeń

Podobnie jak wiele jest możliwości wykończenia ścian i podłóg, tak równie dużo jest możliwych wykończeń szafek kuchennych. Można zdecydować się na matowe albo błyszczące fronty. Mogą być w kolorze korpusów albo z nimi kontrastować. Różnorodny może być też sposób otwierania szafek. Zamiast klasycznych uchwytów można wybrać te frezowane albo system otwierania push to open. Oprócz tradycyjnych szafek sprawdzą się długie wąskie szuflady z przegrodami często umieszczone na prowadnicach, czyli szafki cargo. W zależności od powierzchni kuchni można zdecydować się na zabudowę w literę L, U, a także z wydzieloną na środku wyspą kuchenną. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w przypadku przestronnych kuchni otwartych na salon. Ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej przestrzeni do przygotowania posiłków. Świetnie sprawdzają się kamienne blaty, zwłaszcza granitowe, choć bardzo dobrze prezentują się także blaty z konglomeratu. Oczywiście klasycznym wyborem są blaty drewniane. W przypadku tych ostatnich trzeba postawić na płyty szklane czy ceramiczne odporne na wysoką temperaturę, bo nie można odkładać na nie bezpośrednio garnków z gorącymi potrawami. Ważne jest też zapewnienie trójkąta roboczego, czyli odpowiednie ustawienie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki.

kuchnia
Urządzanie funkcjonalnej kuchni

Po trzecie: dobierz funkcjonalne nowoczesne lampy do kuchni

Bez wątpienia elementem niezwykle rzutującym na funkcjonalność pomieszczenia kuchennego jest odpowiednio dobrane oświetlenie. W przypadku wyspy kuchennej świetnie sprawdzą się umieszczone nad nią lampy wiszące do kuchni. Mogą być ułożone w jednym rzędzie i doświetlać całką strefę. Tutaj sprawdzą się rozmaite modele z kloszami metalowymi, z tworzywa sztucznego, a także ze szkła. Można dobrać je do stylistyki pomieszczenia. Ciekawie mogą się prezentować przezroczyste klosze albo lampy wiszące do kuchni, w których zamiast kloszy są dekoracyjne źródła światła LED, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne żarówki.

Po czwarte: jakie dodatki wybrać na blaty kuchenne?

Warto również postawić na funkcjonalne dodatki. Wśród nich sprawdzi się na pewno chlebak na blacie, a także pojemniki na przyprawy, a także herbatę, kawę czy cukier. Noże umieszczone w stelażu czy deska do krojenia także mogą być stałymi elementami kuchennego blatu, bo zawsze muszą być pod ręką. Designerska solniczka i pieprzniczka czy szklana podkładka z dekoracyjnym napisem to elementy na które warto się zdecydować.