Jak wybrać łóżko do sypialni

Ogromna gama mebli sypialnianych sprawia że coraz trudniej wybrać idealne łóżko do sypialni. Już nie tylko kolory i fasony ale również wykonanie czy rodzaj wykończenia potrafi przyprawić o zawrót głowy. Do tego dochodzą zarówno wymiary wezgłowia, ramy oraz powierzchni pod materac. Tutaj znajdziesz wiele wskazówek jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni.

Wygoda kontra łóżko

Gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort leżąc a po przespanej nocy jesteśmy zmęczeni, pierwszą myślą jest zakup nowego łóżka. No bo cóż innego mogło by to powodować jak nie zniszczony materac, i właśnie kluczem jest materac a nie łóżko. Inaczej ma się sytuacja w przypadku kanap i sof gdzie mebel jest jednolitą częścią lub materace są dedykowane i standardowo nie wymienne. Tam owszem za wygodę odpowiada ich konstrukcja i materiały z których zostały zrobione.

Jak wybrać łóżko do sypialni
Jak wybrać łóżko do sypialni aby było wygodne i pasujące do wnętrza

Jak wybierać łóżko do sypialni

Asortyment jest na tyle ogromny że bez problemu znajdziesz mebel odpowiedni do konkretnego stylu i upodobań. Producenci mają wiele do zaoferowania nawet miłośnikom vintage czy stylu loft. Co prawda wydawać by się mogło że trend definiuje materiał ale to tylko pozory. Równie dobrze może być łóżko metalowe w stylu shabby chic jak i glamour.

Zanim kupisz łóżko do sypialni warto dokładnie sprawdzić oferty producentów i wziąć pod uwagę kilka kryteriów, między innymi:
• wielkość pod materac,
• wielkość zewnętrzną,
• materiał z jakiego jest wykonane a w przypadku tkaniny poznać jej rodzaje,
• wysokość wezgłowia,
• wysokość skrzyni z uwzględnieniem materaca,
• solidność wykonania.
Skrzynia na pościel nie jest standardem, dlatego zawsze trzeba sprawdzić czy wybrany model ją posiada.

Podział na główne materiały

Charakterystyczne są trzy typy materiałów nadających wygląd łóżkom. Drewno, metal i tkanina. Oczywiście jako czwarta alternatywa są również techniki mieszane dostępne niemal tylko na indywidualne zamówienie.

Łóżka drewniane

Niezwykle popularne ze względu na cenę i łatwość utrzymania czystości. Do wyboru w niezliczonej ilości wysokości zarówno wezgłowia jak i stelaża pod materac, że skrzynią na pościel lub bez. Idealne do sypialni dorosłych jak i młodzieży. Kreatywni producenci posiadają w ofercie łóżka dziecięce „rosnące” czyli z możliwością regulacji długości powierzchni spania. Przeważnie wiąże się to z demontażem oparcia w nogach lub ścianek bocznych. Drewniane łóżka dają możliwość szybkiej metamorfozy w postaci zmiany koloru poprzez pomalowanie. Gorzej sprawdzają się w pokoju rozbrykanego kilkuletniego rodzeństwa. Uderzenie o drewniany stelaż jest bolesny dla dorosłego a co dopiero dla dziecka.

Łóżka tapicerowane

W odróżnieniu od drewnianych są idealne dla wszystkich grup wiekowych o czym doskonale wiedzą producenci oferując bogaty wybór styli, wykończeń, kolorów i rozmiarów. Dostępne w opcjach ze skrzynią i bez. W dzisiejszych czasach kupując meble tapicerowane można wybierać w rodzajach i przeznaczeniu tkanin. Przeważnie wersje podstawowe posiadają materiały o średniej plamoodporności i wytrzymałości na ścieranie. Jednak przed kupnem warto odwiedzić sklep firmowy i sprawdzić dostępność innych gatunków. Często okazuje się że istnieje możliwość wyboru materiału np. szczególnie wytrzymałego na zwierzęce pazurki lub łatwego w utrzymaniu czystości. Tak bogatą ofertę posiada producent solidnych łóżek, materacy i mebli tapicerowanych www.top-meb.pl z Bralina.

Łóżko tapicerowane, fot. www.top-meb.pl
Łóżko tapicerowane, fot. www.top-meb.pl

Łóżka metalowe

Do niedawna niemal zapomniane, obecnie mają grono miłośników którzy jako jeden z argumentów podają trwałość. Warto wspomnieć że również utrzymanie czystości, konserwacja i zmiana aranżacji są niezwykle proste. Praktycznie wystarczy farba i kilka poduszek aby je zupełnie odmienić. Możliwości obróbki stali są przeogromne dlatego metalowe łóżko może być wykonane dla niemal każdego stylu wnętrzarskiego.

Stal zależnie od wykonanej formy może nadawać lekkości
Stal zależnie od wykonanej formy może nadawać lekkości

Łóżko kontynentalne czyli jakie?

Pod tą dosyć egzotyczną nazwą kryje się pewien typ łóżek tapicerowanych. Cecha odpowiedzialna za nazwę kryje się w warstwach i budowie skrzyni. Otóż łóżka kontynentalne na nie posiadają pustej przestrzeni np. na pościel ale sprężyny typu bonnel. Nad tym przeważnie jest materac a dopiero wierzchnia warstwa zawiera cienki materac zwany topperem. Ten model często spotyka się w dobrych hotelach, gdyż budowa łóżka zapewnia wysoki komfort spania. Dodatkowym plusem jest łatwe utrzymanie higieny posłania. Sam topper jest o wiele tańszy niż klasyczny materac. Niestety za jakością łóżka kontynentalnego idzie cena która musi być adekwatna do solidności wykonania.

Wygoda i elegancja w jednym czyli łóżko kontynentalne
Wygoda i elegancja w jednym czyli łóżko kontynentalne

Jak wymierzyć miejsce na łóżko

Rozmiar wydaje się być oczywisty. Szczególnie jeśli już wiemy jaka powierzchnią dysponujemy i jaki mamy, bądź planujemy kupić materac. Nic bardziej mylnego. Ogromna ilość modeli i kombinacji skrzyń potrafi zaskoczyć. Oprócz kryterium jakim jest rozmiar materaca istnieje coś takiego jak rozmiar zewnętrzny. Jeśli producent go podaje to znaczy że łóżko posiada ramę która zależnie od grubości wymaga więcej miejsca. Szczególnie łóżka tapicerowane mają inny rozmiar zewnętrzny, tym bardziej jeśli są głęboko pikowane lub zaokrąglone.

Rozmiar zewnętrzny jest ważny szczególnie w małych sypialniach
Rozmiar zewnętrzny jest ważny szczególnie w małych sypialniach

A co z wezgłowiem?

Teoretycznie kupując łóżko wybieramy konkretny model, rozmiar i materiał, w praktyce istnieje wiele kombinacji z zagłówkiem, który może różnić się wysokością, szerokością a nawet wykończeniem. Np. łóżko kontynentalne, czyli skrzynia i zestaw materacy można połączyć z wybranym zagłówkiem. Pamiętając o tym, przed zamówieniem warto obejrzeć dokładnie ścianę na której stanie mebel, aby nie okazało się że konieczne będzie przewieszanie półek lub obrazów. Ciekawym chociaż bardziej kosztowym rozwiązaniem jest zastąpienie wezgłowia panelami tapicerowanymi, montowanymi bezpośrednio na ścianie. Odpowiednio wykonane dodadzą sypialni przytulności i będą służyły długie lata. Co równie ważne, zastosowanie paneli daje możliwości zmiany modelu łóżka przy zachowaniu pięknej, miękkiej ściany.

Wysokość łóżka

Jest jedną z wytycznych najmniej branych pod uwagę i faktycznie dla większości osób wysokość łóżka ma trzeciorzędne znaczenie. Inaczej przedstawia się sytuacja dla domowników mających problemy ruchowe lub z kręgosłupem. Wówczas wysokość łóżka wraz z materacem powinna odpowiadać wygodzie siadania. Oznacza to że osoba która docelowo będzie spała na wybranym modelu musi mieć możliwość swobodnie i bez wysiłku usiąść oraz wstać. Z tego powodu warto mieć wcześniej wybrany materac lub kupować go jednocześnie z łóżkiem.