Na co zwrócić uwagę przy zakupie frezarki? Poradnik dla stolarza

Frezarka do drewna jest wyjątkowo praktycznym urządzeniem stolarskim, stolarze wykorzystują zazwyczaj model dolnowrzecionowy, jest to taki typ frezarki, w którym wrzeciono znajduje się pod stołem. Jest ona przeznaczona dla osób bardziej zaawansowanych w obróbce drewna, ponieważ urządzenie wymaga fachowej obsługi.

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejszym parametrem technicznym frezarki do drewna, która ma być wykorzystywana przez profesjonalistę, jest moc silnika, istotna jest równie ilość obrotów bez obciążenia. Do wyboru jest zazwyczaj wielkość stołu, trzeba również zwrócić uwagę na właściwości tnące frezarki. Komfortowe w użytkowaniu są modele z funkcją odsysania pyłów, a także płynną regulacją obrotów. Frezarka do drewna może mieć różną wielkość i rozwiązania konstrukcyjne, dlatego warto wiedzieć wcześniej jakie elementy będą na niej obrabiane, aby można było dobrać odpowiedni wariant. Niektóre modele mogą być zaopatrzone w regulowane wrzeciono i poręczną kompaktowy kształt. Należy również zwrócić uwagę na liczbę wrzecion oraz jakość zainstalowanych łożysk, frezarka do drewna powinna mieć wytrzymałą konstrukcję oraz dobre podzespoły. Można także zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat tego typu elektronarzędzia.

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa jest kosztownym sprzętem, dlatego dobrym rozwiązaniem może być używana frezarka do drewna, jej zakup jest związany z o wiele niższymi kosztami. 

Frezarka do drewna – zastosowanie

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa jest wykorzystywana do produkcji mebli, ale bardzo dobrze sobie radzi z tworzeniem różnych dekoracji, np. precyzyjnie rzeźbionych ram luster i obrazów. Zakupiona w korzystnej cenie używana frezarka do drewna może być wykorzystywana do wykonania otworów, rowków i skomplikowanych żłobień. Zastosowanie modeli dolnowrzecionowych umożliwia wykonanie więcej rodzajów żłobień i wykończeń niż przy wykorzystaniu frezarek górnowrzecionowych, ale należy zwrócić uwagę, że tego typu praca jest ryzykowna i może być niebezpieczna.

Mniejsza widoczność wykańczanego miejsca, sprawia, że dużo łatwiej można spowodować wypadek. Z tego względu frezarka do drewna dolnowrzecionowa jest przeznaczona do profesjonalnych zakładów stolarskich, w których pracownicy wiedzą jak obsługiwać takie urządzenia i mają większe doświadczenie. Jest to drogi sprzęt, dlatego warto pamiętać, że odpowiednio serwisowana używana frezarka do drewna może być z powodzeniem wykorzystywana jeszcze przez wiele lat.