Chcemy aby nasze mieszkania były ładne i praktyczne. Zabudowane kuchnie oraz łazienki i minimalistyczny styl spowodował że coraz więcej rzeczy chcemy ukryć. Między innymi należy do nich pralka oraz, jeśli mamy to suszarka. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać je nawet w kuchni. Dziś wiadomo że są wątpliwą dekoracją, a przy tym nieprzyjemnie hałasują, zwłaszcza gdy włączają się nocą. Jak można pozbyć się tego niezbędnego ale nieciekawego sprzętu? Czy pralnia w domu to dobry pomysł?
Pralka w łazience była praktyczna
Pierwotne miejsce pralki podyktowane było zwyczajną praktycznością. Bez względu na rozmiar mieszkania często rozbieramy się i przebieramy w łazience. Tam również przeważnie jest kosz na bieliznę, a to już tylko krok do prania. Teraz, gdy nasze łazienki mają być nie tylko praktyczne ale ładne, problemem jest zarówno kolosalny sprzęt jak i detergenty. Dodatkowe utrudnienie stanowi korzystanie z pomieszczenia. Wstawianie i wyjmowanie prania przy większej ilości domowników wiąże się z większą organizacją.
Miłośnicy designu kompromis próbują osiągnąć maskując pralkę. Faktycznie jeśli zabudujemy górny blat i np. przeciągniemy go aż do umywalki, stanie się on doskonałą maskownicą. Dodatkowo zyskamy miejsce na kosmetyki, ręczniki i inne środki. Wciąż jednak pozostanie problem zajmowanego miejsca i przygotowywania prania.
Pralka w szafie
Ciekawym rozwiązaniem nawet dla małych mieszkań, jest schowanie pralki w szafie. Pierwotnie ten pomysł wydaje się bardzo zajmujący. W gruncie rzeczy w każdym miejscu pralka zajmie go tyle samo. Różnica jest tylko w sposobie zagospodarowania i ułożenia półek już w samym schowku. Taka szafa-schowek może być wydzielony w korytarzu, a nawet kuchni. Estetycznie wykonany będzie równie użyteczny co ładny.
Planując nowe miejsce trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
• podłączenie prądu
• podłączenie wody i kanalizacji
• odpowiednim rozmiarze (drzwi schowka muszą swobodnie się otwierać i zamykać, mierząc klasyczną pralkę nie zapomnijcie o drzwiczkach które wystają szerzej niż blat)
• wentylacji
• wypoziomowanie podłogi
Pralka z tradycyjnym otwieraniem praktycznie nie sprawi żadnego problemu przy organizacji wewnątrz szafy. Można zarówno na niej samej jak i na półce tuż nad nią zorganizować miejsce na środki piorące, kosze na pranie, a nawet składaną suszarkę.
W przypadku pralki z wsadem od góry należy pamiętać o wymierzeniu pierwszej półki nad pralką na takiej wysokości aby bez problemu można było włożyć pranie.
Pralnia w domu
Pralnia jako osobne pomieszczenie to rozwiązanie idealne i warto o niej pomyśleć jeśli tylko dysponuje się kilkoma metrami kwadratowymi. W starych domach gdzie mieszkanie trudno jest przerobić, doskonałą alternatywą okazuje się wygospodarowanie miejsca w piwnicy. Konkretny wymiar podyktowany powinien być potrzebami. Jeżeli pranie ma być suszone w pralni a nie posiadamy suszarki elektrycznej, można przyjąć że potrzebny metraż musi pomieścić przynajmniej dwie duże suszarki sufitowe i średnio będzie to około 9m2. W pomieszczeniu oprócz pralki muszą zmieścić się półki lub szafki na środki chemiczne, zlew lub umywalka, ewentualnie miejsce do prasowania i na wieszaki.
Wszystkie akcesoria i meble powinny być solidne, metalowe bądź drewniane. Półki świetnie sprawdzą się druciane montowane na ścianach, a także regały metalowe. Brak drzwiczek usprawni pracę, pozwoli szybciej znaleźć odpowiednie detergenty lub przedmioty. Niestety pomieszczenie będzie miało klimat przemysłowy. Jeżeli ma służyć jako ewentualna druga łazienka, lepiej zamontować drzwiczki a nad zlewem powiesić lustro.
Organizacja pralni
Zachowanie ciągu pracy jest równie ważne jak w kuchni. Już na etapie planowania warto podzielić pomieszczenie na strefy. Pierwsza jest stricte brudna. W tej części musi znaleźć się pralka, kosze na brudną bieliznę, miejsce na aktualnie używane preparaty oraz zlew. Patrząc na to miejsce z punktu używalności przez większą ilość domowników lepiej zorganizować je bliżej wejścia.
Druga część przeznaczona jest na suszenie i prasowanie. Tutaj bardzo pomocne okażą się płytkie półeczki i miejsce na wiszące ubrania. Także jeżeli czasowo będzie potrzeba postawienia suszarki stojącej można to z powodzeniem zrobić w tym miejscu.
Oprócz podłączenia prądu, wody i kanalizacji trzeba pamiętać również o odpowiedniej wentylacji. Jest ona równie ważna jak w przypadku łazienki. Nawet najlepiej odwirowane pranie paruje, co wpływa na sprzęty i wszystko co tam przechowujemy. Podwyższony poziom wilgoci może odbić się również na ścianach, podłodze i suficie, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Na rynku są farby do specjalistycznych pomieszczeń, jednak na podłogę najlepiej położyć płytki. Fanaberią może wydawać się ogrzewanie podłogowe, jednak jest ono nieprzecenione. Dzięki niemu pranie schnie szybciej a co za tym idzie, całe pomieszczenie.