Uprawa storczyków dla początkujących

Storczyk, orchidea czy cymbidium to nazwy jednej z piękniejszych roślin chętnie kupowanych na różne okazje. Jej kwiaty, przypominające kolorowe „pyszczki”, ułożone na jednym lub kilku pędach potrafią zachwycić każdego. Ze względu na bogaty wachlarz kolorów i kształtów doskonale wpasują się do pomieszczeń skromnych, jak i z przepychem.

Dostajesz orchidee w prezencie, i co dalej?

Storczyk szczególnie polecany jest początkującym hodowcom roślin doniczkowych. Wbrew pozorom roślina jest mało wymagająca a kupiona w dobrym stanie, potrafi długo zachwycać pięknymi kwiatami.
Rośliny nie wolno wystawiać na pełne słońce, ale bardzo lubi miejsca dobrze doświetlone, dlatego idealnie będzie się czuła w jasnym pomieszczeniu na stole lub komodzie. Ze względu na jej upodobania do lekkiej wilgoci, może rosnąć w łazience. Jej ulubione temperatury, to 10-13 stopni w nocy i 18-24 stopnie w ciągu dnia. Szczególnie ważne jest zachowanie niższej temperatury powietrza nocą w okresie jesiennym, ze względu na to, że, wtedy zostaje zainicjowany proces tworzenia się kwiatostanów.

Lepiej przesuszyć niż zalać

Domorośli, początkujący ogrodnicy często maja tendencje do zapominania o podlewaniu roślin. Storczyk pod tym kątem jest idealny, wymaga podlewania dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie po poprzednim nawadnianiu. Dobrym sposobem jest wstawienie doniczki na kilkanaście minut do miski wypełnionej ustaną lekko letnią wodą, aby roślina się napiła. Zbieg ten wystarczy powtarzać raz na 10 dni. Cymbidium w zasadzie nie wymaga zraszania, można jedynie raz na jakiś czas lekko zrosić jego liście i delikatnie je odkurzyć, należy, jednak bardzo uważać, aby nie zmoczyć przy tym kwiatostanów, gdyż roślina za tym nie przepada.

Orchidea doskonale sprawdza się także jako kwiat cięty. Wdzięczny wygląd i świeżość w wazonie potrafi zachować nawet do 5 tygodni.
Białe i pastelowe kolory pięknie wzbogacą aranżację ślubną, ciemne i intensywne pasują do klimatu Bożego Narodzenia, natomiast jasne, nawet delikatnie zielone idealnie pasują do świąt Wielkanocnych.