Biurko w domu

Zdalna praca i nauka wymuszają dostosowanie nie tylko nas samych ale również naszych mieszkań. Zajmowanie stołu kuchennego jest niepraktyczne. W salonie również potrzebujemy przestrzeni dla relaksu a nie pracy i nauki. Tylko rozdzielenie obowiązków od czasu wolnego pozwala na efektywność.

Kącik do pracy i nauki

O pracy w domu najwięcej mogą powiedzieć rękodzielnicy, na co dzień potrzebujący więcej miejsca niż na narożne biurko. Właściciele domów i dużych mieszkań często mogą sobie pozwolić na wygospodarowanie większego kąta, a nawet osobnego pomieszczenia. Praca w domu to również praca, potrzeba do niej stanowiska i odpowiednich warunków. Stół przy którym spotykamy się na posiłki na pewno ich nie stwarza. Przenoszenie komputera, drukarki czy dokumentów jest niepraktyczne. Wprowadza zamęt a wtedy łatwo o pomyłki, zgubienie a nawet zniszczenie.

kącik z biurkiem
Praktyczny kącik z biurkiem

Jak określić ilość miejsca

Po pierwsze trzeba założyć że praca czy nauka online nie jest tymczasowa i może potrwać kilka tygodni a nawet miesięcy. Na biurku i w jego zasięgu musi znajdować się wszystko czego potrzebujemy.
Standardowo na blacie potrzebujemy miejsce do pisania, przybory, książki, lampkę, a także komputer jeżeli jest potrzebny. Standardowe wymiary to około 90 cm na 120 cm, jednak dobrze jeśli jest nieco dłuższe. W rzeczywistości na biurku stawiamy również kubek lub butelkę z piciem i średni talerzyk, więc dobrze aby i dla nich znalazło się miejsce. Niektóre biurka wyposażone są w szuflady i szafki. Jednak często potrzeba jeszcze dodatkowych półek. Najpraktyczniejsze okazują się być powieszone na przeciw oczu. Także nad biurkiem sprawdza się tablica magnetyczna albo korkowa do notatek. Kształt również ma znaczenie.

Klasyczne czy biurko narożne?

Wydaje się że kształt narzuca przestrzeń w jakiej ma stanąć, ale to nie jest konieczność. Bardziej zależy to od potrzeb.
Proste biurka doskonale sprawdzają się na przeciw okna, nawet jeśli będzie ono w kącie. W małym pomieszczeniu można wykorzystać parapet jako jego część, o ile wysokość będzie odpowiednia. Takie rozwiązanie optycznie nie pomniejsza pokoju. Jednocześnie należy pamiętać że bardzo często pod oknami stosuje się grzejniki. Biurko będzie utrudniać przepływ ciepłego powietrza, ale osobom które lubią zimą ogrzać stopy z pewnością ten pomysł się spodoba. Głębokość biurka nie powinna być większa niż na wyciągnięcie ręki, a szerokość jej dwukrotności. Krótsze wersje są praktyczne jeśli siedzi się po lewej stronie, przeciwnie dla osób leworęcznych. Spowodowane jest to faktem iż po stronie ręki którą piszemy, odruchowo odkładamy więcej rzeczy.
Biurko narożne przeważnie posiada więcej szafek i schowków co jest praktyczne jeśli nie mamy możliwości powieszenia półek i nie chcemy dostawiać szafki. Powierzchnia blatu także jest większa więc przy dużej ilości pracy sprawdzi się lepiej niż jego prosta wersja. Narożne biurko z powodzeniem można postawić tyłem do ściany przez co wytyczny strefę pracy lub nauki.

Półka nad biurkiem jest praktyczna
Półka nad biurkiem jest praktyczna

Gdzie postawić biurko?

Nie od dziś wiadomo że najlepiej pracuje się przy świetle dziennym. Pewnie stąd wzięło się przekonanie że najlepsze miejsce na biurko jest koło okna. Owszem, to dobry pomysł dla osób zdyscyplinowanych, posiadających podzielną uwagę i umiejący się wyciszyć. Dzieci i dorośli o trudnościach ze skupianiem nie będą potrafiły spokojnie pracować gdy za oknem będzie się cokolwiek działo. Ewentualnie to rozwiązanie będzie dobre przy widoku na ogród, ewentualnie na piętrze z którego nie będzie widać nic poza niebem. Alternatywą będzie przesłonięcie okna grubymi firanami ograniczającymi widoczność. Niektórzy preferują siedzenie przodem do ściany. Takie miejsce sprawdzi się w większych pokojach i często wymaga dodatkowego oświetlenia. Może to także sprawiać wrażenie ciasnoty i sprzyjać obniżonemu samopoczuciu. Najbezpieczniej jest ustawić biurko bokiem do ściany, w ostateczności na środku pokoju, jednak to może być uciążliwe.

Jeśli biurko przed oknem to warto zainwestować w grube firany ograniczające widoczność
Jeśli biurko przed oknem to warto zainwestować w grube firany ograniczające widoczność