Cyprysik doniczkowy, co z nim zrobić po świętach?

W czasie tegorocznych świąt szalenie modny jest cyprysik doniczkowy. Można go kupić niemal wszędzie w okazyjnych cenach. Do jego powodzenia przyczynił się wygląd i pokrój tradycyjnej choinki, a także fakt że sprzedawany jest w doniczkach. Dzięki temu nie przyczyniamy się do wycinki i marnowania drzew. Pielęgnacja cyprysa domowego nie jest trudna lecz trzeba zachować kilka zasad.

Cyprysiki nie powinny być uprawiane w domach gdzie są dzieci lub zwierzęta. Nie wszyscy mają świadomość ale te piękne rośliny są trujące! Ich olejki eteryczne drażnią skórę oraz śluzówkę, a gdy zostaną zjedzone mogą wywołać poważne problemy żołądkowe. Alergicy też mogą czuć się źle w pobliżu tej rośliny.

pielęgnacja cyprysa domowego
Jasnozielone cyprysiki idealnie wpasowują się w świąteczny klimat

Cyprysiki (Chamaecyparis) to rodzina cyprysów co widać na pierwszy rzut oka. Wiecznie zielone drzewa i krzewy cieszą się ogromną popularnością w parkach, jako żywopłoty a także w donicach na balkonach i tarasach’ Ich ogromną zaletą jest doskonałe znoszenie cięcia, przez co można nadawać im przeróżne kształty. Dobrze rośnie w żyznej glebie. Idealna jest mieszanka ziemi kompostowej z torfem. Tak jak niemal wszystkie iglaki, preferuje glebę o odczynie kwaśnym pH 5-6. Ciężko znoszą długotrwałe susze, tym bardziej niebezpieczne że efekty zasychania widać gdy przeważnie jest już za późno na ratunek.

Cyprysik – pierwsze dni uprawy

Kluczowym momentem jest początkowy czas w naszych domach. Kupując je zimą przeważnie temperatura mieszkań jest znacznie wyższa niż w sklepach i szkółkach. Dobrze jest ochłodzić pomieszczenie i stopniowo po kilka dni przyzwyczajać krzewinkę do ciepła. W większości przypadków nie potrzebuje początkowo nawożenia, gdyż została zabezpieczona. Pierwsze nawożenie można wykonać po 6-7 tygodniach, środkiem do roślin iglastych, w dawce o połowę mniejszej niż zaleca producent. Cykliczne nawożenie, co około miesiąc przeprowadza się od marca do września.

Najważniejsza jest aklimatyzacja tuż po przyniesieniu rośliny ze sklepu lub szkółki

Pielęgnacja cyprysa domowego

Uprawa cyprysów w domu wymaga odrobiny troski. Rośliny nie wolno przelewać, jednak powinny mieć ciągle wilgotne podłoże oraz a raz w tygodniu powinno się zrosić gałązki miękką wodą. Odpowiednie podlewanie i właściwa temperatura są kluczowym warunkiem. Cyprysik doniczkowy stosunkowo lubi ciepło, jednak lepiej nie stawiać go w pobliżu kaloryfera. Nie przepada także za ostrym światłem. Jeśli zapewnimy mu jasne miejsce z powodzeniem będzie rósł nawet z dala od okna. Bogata paleta odcieni zielonego pozwala dobrać roślinę niemal do każdej aranżacji. Gdy jednak gałązki zaczął się nagle przebarwiać trzeba sprawdzić czy wybrane stanowisko jest na pewno odpowiednie. Zmianą koloru często sygnalizują zbyt wysoką temperaturę i przesuszenie, chociaż to nie reguła. Gdy problem stanowi tylko zbyt ciemne miejsce, zaczną się wyciągać.

Cyprysik domowy na zewnątrz

Nic nie stoi na przeszkodzie aby roślina stanowiąca zimową dekorację mieszkania latem zamieszkała na balkonie czy tarasie. Cyprysik domowy latem doskonale będzie czuł się na zewnątrz, w półcieniu lub nawet od północnej ekspozycji. O ile temperatura powietrza jest plusowa, przeciągi im nie straszne. Lubią ciasne doniczki więc śmiało mogą rosnąć w jednej kilka lat. Dorosłym roślinom wystarczy sprawdzać stan gleby i co jakiś czas ją uzupełniać. Do domu wnosimy gdy dni robią się chłodne. Nie czekamy na mocne oziębienie gdyż wówczas cyprysik będzie wymagał dłuższego hartowania.