Drzwi przesuwne wewnętrzne

Drzwi przesuwne kojarzą się z luksusem lub stylem chińskim, chociaż coraz częściej wykorzystywane są w współczesnych wnętrzach. Nic dziwnego, odpowiednio dobrane są nie tylko praktyczne ale również stanowią element dekoracyjny. Gdzie i jak stosować aby w pełni wykorzystać ich możliwości?

Gdzie sprawdzają się drzwi przesuwane

Śmiało można powiedzieć że to praktyczny dodatek do wielu wnętrz, za pomocą którego osiągnie się ciekawe aranżacje. Sprawdzą się one i w kuchni i w sypialni, a także mogą z powodzeniem służyć jako ścianka działowa do podziału na strefy większych pomieszczeń. Możliwości jest sporo, a i asortyment drzwi przesuwnych jest coraz większy. Dzięki temu każdy z nas może wybrać drzwi naścienne lub takie, których skrzydła ukrywać się będą w specjalnej kasecie w ścianie. Wybór dotyczy również ich budowy, mogą być drzwi jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Bardzo ważny jest materiał z którego są wykonane. Na co można postawić? Na płyty wiórowe, hartowane szkło, szkło połączone ze stalą, plastik a także naturalne drewno dzięki któremu można osiągnąć ciekawe efekty.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę czy na ścianie?

Rodzaj montażu drzwi zależy nie tylko od naszych upodobań ale w dużej mierze od ścian na których mają być montowane i na jak duży remont jesteśmy zdecydowani. Co za tym idzie, trzeba liczyć się z różnymi kosztami, które są większe w przypadku drzwi chowanych w ścianie.
Drzwi przesuwne wewnątrz ścienne sprawdzają się jako przedzielenie dużych powierzchni które mają równie często służyć jako jedno jak i jako dwa pomieszczenia. Na pewno przy takich modelach nie musimy martwic się o dekoracje naścienne lub szafki stojące przy ścianie z drzwiami. Niestety już sam montaż nie jest tak prosty. Przede wszystkim kaseta i prowadnica muszą być zabudowane więc na pewno nie jest to praca na jeden dzień i przy minimalnym budżecie. Jeśli bierzecie pod uwagę drzwi wewnątrz ściany najlepiej zadbać o ich zainstalowanie na etapie budowy lub generalnego remontu. Tym bardziej że zabudowa nieznacznie ale jednak pomniejszy jedno z pomieszczeń.

drzwi przesuwne wewnętrzne na wymiar
Drzwi przesuwne wewnętrzne na wymiar to także jedna z wielu opcji

Drzwi przesuwne naścienne wymagają minimum kilkucentymetrowej przestrzeni na ścianie której są zamontowane aby podczas otwierania nie haczyć o szafki lub dekoracje. To samo dotyczy gniazdek, włączników i innych wyprowadzeń instalacji. Z pewnością na plus jest szybkość oraz prostota montażu. Prowadnice po których jeżdżą rolki od drzwi, przytwierdza się do ścian lub do sufitu. Wybierając tego typu drzwi najlepiej kierować się wyglądem pomieszczenia w którym będą zamontowane prowadnice. To tam zez względu czy będą otwarte czy zamknięte, cały czas będą widoczne. Odpowiednio dobrane dodają wnętrzu szyku i same w sobie będą ozdobą.

prowadnice do drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne wewnętrze mogą mieć tylko prowadnice górne

Drzwi przesuwne podwójne czy pojedyncze?

Zasada wyboru wielkości jest podobna jak w przypadku klasycznie otwieranych. Do 1 m z powodzeniem wystarczą pojedyncze, ale solidne prowadnice z powodzeniem utrzymają nawet większą powierzchnię. Ograniczeniem mogą być ściany poprzeczne które uniemożliwią całkowite rozsuwanie i może być konieczny montaż drzwi podwójnych. Zamawiając na wymiar pamiętajcie aby skrzydło było szersze niż otwór. Wielu producentów ma określone wytyczne obliczania, dlatego przed konsultacją zmierzcie szerokość wejścia. Inaczej przedstawia się sprawa gdy wszystko jest w fazie projektów. Niezrozumienie może skutkować mniejszymi drzwiami niż oczekiwane.

drzwi przesuwne do pokoju zamykane na klucz

Zastosowanie drzwi przesuwnych

Przy obecnej technice mocowań i różnorodności materiałów które się stosuje, praktycznie nie ma żadnych ograniczeń. Drzwi wewnętrzne z mocowaniem wyłącznie górnym pozwalają na dzielenie dużych pomieszczeń, gdyż po otwarciu nie widać żadnych progów. Niestety w odróżnieniu do drzwi rozsuwanych zewnętrznych, nie są zbyt szczelne co może być uciążliwe. Dlatego nie stosuje się ich do garderoby czy łazienki. Do tego typu pomieszczeń lepiej sprawdzą się montowane w ścianie i z zamkiem na klucz. Jeśli posiadacie np. otwartą kuchnię, drzwi przesuwne zdają egzamin jako ruchoma ściana.