Jak wybielić firanki – domowe sposoby

Białe firanki nigdy nie wyjdą z mody. Mogą być do samej podłogi lub krótkie, w formie stor, paneli lub drapowane. Idealnie gładkie albo z naszyciami. Są synonimem dobrej pani domu, lubiącej tradycję i z troską dbającą o każdy detal w mieszkaniu. Niestety mają tę wadę że z czasem coraz trudniej zadbać o ich śnieżną biel. Zwłaszcza mając w domu zwierzęta a także przy dzisiejszym, coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzu.

1. Soda lub proszek do pieczenia

Soda to znany i popularny środek wybielający. Niestety należy pamiętać o jego właściwościach niszczących, dlatego zabieg należy ograniczyć do 2-3 godzin (nie zostawiać firanek na całą noc). Przepis na niego jest banalnie prosty. W 10 litrach ciepłej wody rozpuść 500 g sody lub proszku do pieczenia. Zamoczyć firanki na kilka godzin, a następnie wyprać ze środkiem piorącym. Efekt rozjaśniania natychmiastowy.

2. Skorupki od jajek

Każdy zapewne zna jakiś babciny tajny przepis albo sposób na… ten również pochodzi od naszych przodków. Wystarczy kilka czystych skorupek włożyć do małego, bawełnianego woreczka i wrzucić do bębna pralki. Po praniu firanki będą bielsze a nawet bardziej odporne na zabrudzenia i zniszczenia gdyż składniki skorupek działają utrwalająco. Pamiętajcie tylko żeby dokładnie zawiązać woreczek! Ostre krawędzie skorupek mogą zniszczyć tkaninę.

3. Aspiryna na ratunek firankom

Domowa apteczka może pomagać nie tylko domownikom ale także w opiece nad domem. Popularna aspiryna z powodzeniem zastępuje środki wybielające. 5 tabletek rozpuszczalnych wrzucić do 6-7 litrów letniej wody a następnie zamoczyć firanki na kilka godzin. Po wyjęciu przepłukać firankę w ciepłej wodzie, po czym wyprać w pralce lub ręcznie.

4. Odtłuszczacze kuchenne do firanek

Współczesne środki chemiczne do kuchni są nie tylko pięknie pachnące ale i bezpieczne. Posiadają również tę zaletę że można je stosować bez namaczania, chociaż namaczanie zawsze daje lepsze rezultaty. Jeżeli chcecie zastosować odtłuszczacz do prania w pralce należy pamiętać aby z nim nie przesadzić gdyż są to środki silnie pieniące. Najlepiej użyć do 200 ml płynu do prania zasadniczego, lecz już bez użycia proszku.