Kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Ciepłe dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy ma się odpowiednie miejsce do wypoczynku. Kiedyś wystarczył drewniany leżak ogrodowy ale dziś mamy dużo więcej możliwości. Od modułowych foteli, rozkładane stoły aż po sofy ze skrzyniami.

Wybieramy idealne miejsce

Aby połączyć relaks i praktyczność, najpierw musimy określić główne przeznaczenie. Miejsce do spędzania kilku chwil przy kawie powinno być jak najbliżej wyjścia. Jeśli lubicie umiarkowane temperatury i macie taką możliwość to wybierzcie kierunek wschodni lub zachodni. Z południowej strony konieczny może okazać się namiot lub parasol. Taki kącik będzie również idealny dla dzieci, do poczytania książki lub posiedzenia z przyjaciółmi.

Miłośnikom grilla i ognisk proponujemy miejsce oddalone od domu. Głównym powodem jest uciążliwy dym który potrafi przedostać się nawet przez zamknięte okna i drzwi. Przestrzeń z grillem musi być większa niż na sam wypoczynek ale może mniejsza niż na ognisko. W zależności od przeciętnie spodziewanej ilości osób i wielkości grilla powinno być od 8m2 wzwyż (na 5-7osob). Do ogniska potrzebujemy minimum 9m2. Możliwy jest mniejszy teren aczkolwiek przyjęło się że płonące drewno jest w centrum. Co istotne, w wybranym miejscu nie może być wiszących gałęzi ani drzew w pobliżu. Pomijając że dym będzie je niszczył to istnieje ryzyko pożaru, zwłaszcza nad ogniskiem.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Gdy już wiemy do czego ma służyć zakątek możemy poszukać idealnych mebli. W minimalistycznej wersji wystarczy krzesło (lub kilka krzeseł) i stolik, opcjonalnie parasol. Już tyle wystarczy aby zrelaksować się na świeżym powietrzu, wypić kawę czy poczytać. Jednak wybór ogrodowych mebli wypoczynkowych jest o wiele większy poczynając od koszy ogrodowych poprzez ławki aż po sofy. Miłośnicy drzemek zapewne będą rozważać zakup hamaka, leżaka klasycznego lub bujanego.

Miejsce do grillowania

Przeważnie to tam spędzamy dużą ilość czasu dlatego projektując musimy postawić na bezpieczeństwo i wygodę. Oprócz kryterium takich samych jak przy urządzaniu kącika wypoczynkowego trzeba wziąć pod uwagę wielkość grilla oraz jego niezbędną odległość od mebli. Ponad to, stół do biesiad powinien być większy a jeśli palenisko jest małe, koniecznie trzeba pomyśleć o stoliku roboczym. W roli tego drugiego doskonale sprawdza się mini barek na kółkach. Mobilność i dodatkowa półka pod blatem są nie do przecenienia.

Zakątek na ognisko

Któż nie ma wspomnień z ognisk organizowanych na ostatnią minutę, gdzie nie myślało się o wygodzie ale o zabawie i spotkaniu. Aby jednak było to miejsce urocze, wygodne ale również bezpieczne konieczne jest jego dopracowanie. Ogień powinien być zawsze otoczony materiałem niepalnym. Mogą to być kamienie, cegły lub inne elementy betonowe, koniecznie jeszcze z pasem buforowym wokół. Przy małej przestrzeni do siedzenia, ciekawym rozwiązaniem będą drewniane pieńki, a w wersji lux leżaki. Krzesła nie sprawdzają się ze względu na wysokość.

Jak osłonić taras i balkon od słońca

Co pod stopy?

Dotyk świeżej trawy jest kojący nawet dla zmęczonych nóg, jednak nie każdy to lubi, zwłaszcza że chodzenie na bosaka traci na popularności. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na utwardzenie podłoża pamiętajmy aby wybierać meble z szerokimi nogami gdyż cienkie będą się zapadać. Trawa to także konieczność koszenia i ryzyko pomoczenia podczas rosy lub po deszczu.

Z desek drewnianych lub kompozytowych można zrobić podłogę pod warunkiem nie stosowania na niej, ani w jej pobliżu otwartego ognia. Tarcica zabezpieczona preparatem ogniochronnym do drewna będzie nadawała się w okolice grilla ale nie ogniska.

Uniwersalnym materiałem są wszelakiego rodzaju płytki i kostki brukowe, cegła oraz kamienie. Ich zastosowanie daje niemal gwarancję bezpieczeństwa ale wyklucza teren na długi czas. Sporo zależy od techniki ich montażu, jednak ułożenie płytek nawet „na szybko” bez podsypki, spowoduje wygniecenie w trawniku.