Meble z połyskiem, co warto wiedzieć

Meble na wysoki połysk cieszą się ogromną popularnością. Producenci oferują pełną gamę meblościanek, szaf i szafek modułowych, a nawet pojedynczych mebli i stolików z połyskiem. Z powodzeniem można zastosować je w dowolnym pomieszczeniu i niemal nieograniczonej palecie kolorów. Z tego artykułu dowiecie się gdzie najlepiej się sprawdzą, na co zwracać uwagę i jak o nie dbać.

Meble z połyskiem mogą być wykonane na kilka sposobów i w zależności od tego różnią się trwałością i ceną. Różnorodność kolorów i wzorów jest indywidualną kwestią producenta. Zachowują się nieco jak lustra więc w ciemnych pomieszczeniach z pewnością sprawdzą się bardziej niż fronty matowe, nawet jeśli będą czarne. Połysk daje także poczucie głębi i intensywności koloru. Jeśli lubicie intensywne barwy to propozycja dla was. Jak większość mebli ich bazą jest płyta wiórowa, MDF lub kombinacja płyt wiórowych i prasowanego papieru scalonego.

Meble laminowane

Laminat przeważnie jest na froncie płyt a boki i „lewa strona” najczęściej pokryte są PVC. Niestety proces laminowania nie pozwala na pokrycie żłobień, więc szafki są gładkie. To jedno z najtańszych rozwiązań wytrzymałość ma zależną od wykonania. Meble solidnego producenta z powodzeniem sprawdzą się w pokojach i pomieszczeniach o stosunkowo niskiej wilgoci. O ile kuchnia jest jeszcze dobrym miejscem, nie poleca się ich do łazienek czy pralni.
Chociaż nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne to w miarę możliwości lepiej je przed tym chronić. Zarówno laminat jak i powłoka PVC musi dokładnie przywierać, w innym przypadku będzie dostawała się wilgoć. Jeśli zauważymy odklejenie taśmy powinniśmy niezwłocznie odtłuścić to miejsce i od nowa przykleić. Ewentualne nacięcia można zabezpieczyć odrobiną odpowiedniego lakieru zanim dostanie się wilgoć. Ich ogromną zaletą jest trwałość koloru i łatwość czyszczenia. O solidności laminatu świadczyć mogą słynne meblościanki z przełomu lat 70-tych i 80-tych.

Meble z połyskiem
Biały laminat w eleganckim kontraście do laminatu imitującego drewno

Lakierowane meble

Meble z połyskiem lakierowane mogą być z drewna i te szczególnie są cenione za niezwykłą wytrzymałość. Bardzo często produkcją zajmują się małe firmy a nawet samodzielni stolarze dzięki czemu mamy możliwość zrobienia idealnej kuchni, wraz z dodatkowymi cokołami, listwami itp. w tym samym stylu i kolorystyce. Niestety z tym wiążą się wysokie ceny. przez co wiele osób decyduje się na lakierowane płyty. Szczególnie że lakierować można dowolne kształty i żłobienia. Dodatkowo lakier pokrywa całość więc są lepiej zabezpieczone przed wilgocią i sprawdzają się nawet w łazience.
Do poważnych minusów można zaliczyć mały wybór wzorów. Praktycznie poza różnorodnymi kolorami i naturalnymi strukturami drewna nie ma innych możliwości. Trwałość lakieru także jest dużo niższa niż laminatu, a dodatkowo istnieje ryzyko że utleniający się lakier spowoduje zmianę koloru.

jak dbać o meble z połyskiem
Meble z połyskiem wymagają delikatnego traktowania

Fronty foliowane

Foliowanie bardzo często mylone jest z laminowaniem jednak jest istotna różnica w grubości powłoki i jej trwałości. Meble foliowane mogą być żłobione, i niemal zawsze okleja się przód wraz z bokami frontów. Na ich korzyść jest cena, niestety adekwatna do trwałości. Nie polecane do kuchni, ani tym bardziej do pomieszczeń o większej wilgotności.

Wielu posiadaczy zastanawia się jak dbać o meble z połyskiem. Klasyczne ślady palców widoczne są niemal po każdym dotknięciu. Aby im nieco zapobiec można co jakiś czas wypolerować fronty oliwką dla dzieci lub odrobiną pianki do golenia. Do czyszczenia przeważnie wystarczy płyn do szyb.

Jak dbać o meble z połyskiem

Bez względu na rodzaj pokrycia meble z połyskiem wymagają szczególnego traktowania. Przede wszystkim nie wolno ich szorować twardymi szczotkami, druciakiem czy tak zwaną, coraz bardziej popularną „magiczną gąbką”. To samo dotyczy drapiących środków czyszczących, jak na przykład mleczka czy proszki. Zrobione rysy i zmatowienia są widoczne natychmiast i nie usuwalne. Złym pomysłem jest traktowanie ich rozpuszczalnikami i preparatami na ich bazie.
Najszybszym sposobem na odzyskanie blasku jest umycie płynem do szyb. Spryskanie klasycznym preparatem do mycia okien i szklanych powierzchni, a następnie wytarcie miękką tkaniną nada frontom blasku. Trudniejsze zabrudzenia wystarczy przecierać miękką ściereczką z płynem do naczyń lub mydłem. Ewentualnie można użyć octu lub odtłuszczacza, przecierając nim powierzchnię i po 2-3 minutach ścierając wilgotną gąbką.