Pierwiosnki, zwiastuny wiosny

Jednymi z bardziej znanych zwiastunów wiosny są pierwiosnki, zwane również jako prymulki. Te niezwykle piękne byliny pomimo niewielkiego rozmiaru cieszą się popularnością ze względu na prostotę uprawy, bogaty wybór kolorów i wbrew pozorom wiele odmian. Niektóre z nich oprócz pięknych kolorów posiadają pełne kwiaty. Ich naturalnym środowiskiem są głównie góry w Europie i Azji o umiarkowanym klimacie. Także w Polsce rosną dziko i są pod ścisłą ochroną. Niektóre gatunki, na przykład rosnący w Bieszczadach pierwiosnek Hallera zaliczany jest do gatunków wymarłych

Prymulka doniczkowa
Prymulka doniczkowa

Pierwiosnki naszych ogrodów

Wiosenne odmiany prymulek bez problemu można kupić już kwitnące w doniczkach. Coraz większą popularność zawdzięczają świętom. Wręczane jako prezent na Dzień Kobiet albo stawiane w kompozycji Wielkanocnej wnoszą radość i wiosnę. Niestety postawione z dala od światła bledną a nawet więdną i marnieją. Są o wiele bardziej odporne na niskie temperatury niż na brak słońca, jednocześnie nie powinny być narażone na ostre światło.

Prymulki pełne wciąż są mało popularne
Prymulki pełne wciąż są mało popularne

Polskie zimy potrafią być kapryśne. Lekkie i łagodnej są idealna dla prymulek. Spora ilość wilgoci i umiarkowane temperatury sprawiają że potrafią zakwitnąć już w marcu, ale tylko niektóre odmiany. Część z nich kwitnie dopiero latem bo potrzebują więcej światła i ciepła. Wszystkie są wrażliwe na suszę. Jednak ich bogaty system korzeniowy potrafi to przetrwać i na jesieni odradzają się a nawet ponownie zakwitają. W naszych ogrodach popularnych jest kilka odmian, między innymi pierwiosnek lekarski, bezłodygowy, łyszczak czy pierwiosnek wyniosły. Na rynku pojawiają się również pierwiosnki o pełnych kwiatach które wyglądają jak różyczki.

Bogata paleta kolorów pierwiosnków
Bogata paleta kolorów pierwiosnków

Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek bezłodygowy to jeden z mniejszych okazów, który znacznie powiększa objętość w czasie kwitnienia. Kwitnie wczesną wiosną. Uwielbia jasne wilgotne miejsca. Dziko rośnie na łąkach, w rzadkich zaroślach i lasach, niestety spotkanie jest go coraz trudniejsze. Wyróżnia się jednobarwnymi, często fioletowymi lub żółtymi kwiatami z ciemno żółtymi środkami. Podłużne liście zwężające się ku dołowi, przy obfitym kwitnieniu są niemal całkowicie ukryte. W czasie suszy zupełnie zasycha naziemna ich część, ale przy odrobinie wilgoci ponownie wypuszcza liście. W Polsce pod ścisłą ochroną.
Primula Acaulis jest jedną z najpopularniejszych sprzedawanych w sklepach. Wyróżnia się dużymi, wielobarwnymi kwiatami. Od białych, poprzez błękity aż po ciemno bordowe. Niektóre kolory tonują się, jak na przykład niebieski który przy środku jest w postaci ciemniejszej obwódki a nawet łączą z innymi przez co dodają roślinie uroku. Liście, charakterystyczne dla pierwiosnków zajmują sporą część rośliny i są widoczne nawet podczas obfitego kwitnienia.

Kwiat prymulki wyniosłej

Pierwiosnek wyniosły jak sama nazwa wskazuje posiada kwiatostany na wysokich łodyżkach. W naturze występuje w barwie bladożółtej z pomarańczową gardzielą, wersja ogrodowa jest znacznie bardziej bogata kolorystycznie. Szczególnie urocze są wersje dwu a nawet trzy kolorowe. Podłużne liście sięgają do około 1/3 wysokości kwiatów i tworzą przyziemną różyczkę liściową. Szczególnie dobrze czuje się w górach, szczególnie wilgotnych łąkach, murawach i zaroślach. Zwraca na siebie uwagę długim kwitnieniem, od kwietnia do lipca.

Pierwiosnek lekarski nadaje się do jedzenia, kandyzowania a nawet jako dodatek do galaretek i sałatek. Jadalne są zarówno młode kwiaty, liście jak i korzenie. Pozostałe prymulki posiadają w liściach substancję uczulającą – piriminę.

Doniczkowa uprawa prymulek

Wiele osób z pierwiosnkami spotyka się w sklepie i często są to odmiany bezłodygowe pospolite. Kupione w niewielkich doniczkach posiadają pewien zasób odżywek pozwalający do utrzymania ładnego wyglądu, nawozem do roślin kwitnących dobrze zasilać je co dwa tygodnie. Świetnie nadają się do kompozycji tarasowych, balkonowych i w mieszkaniu. W pomieszczeniach koniecznie trzeba zapewnić rozproszone światło najlepiej w chłodnym miejscu. W wyższej temperaturze kwitną o wiele krócej. Szczególne ważne jest regularne podlewanie. Jeśli roślina będzie mieć za sucho zwiędnie a następnie przestanie się rozwijać a nawet zacznie zamierać. Nie znoszą także zalewania. Najlepiej doniczki z otworami wstawić do szczelnych osłonek aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć.

Prymulka w dekoracyjnej osłonce
Prymulka w dekoracyjnej osłonce

Pierwiosnki w ogrodzie

W zależności od odmiany mogą żyć kilka lat, chociaż są jednoroczne. Zarówno jedne jak i drugie warto posadzić w ogrodzie, gdyż stosunkowo łatwo się rozsiewają. Są owadopylne. Ślicznie wyglądają jako otoczki ścieżek, rabat czy uzupełnienie roślin niekwitnących, lub kwitnących późno. Popularne są na skalnikach i murkach. Zbity system korzeniowy nie jest na tyle silny aby deformować kompozycje, ale jednocześnie pozwala roślinie na prawidłową wegetację. Idealnymi miejscami są gleby żyzne, bogate w próchnicę, dosyć ciężkie, gliniaste ale wilgotne w półcieniu. Doskonale sprawdzą się pod drzewami, krzewami a także w półcieniu.

Pierwiosnki pięknie wyglądają jako obrzeża
Pierwiosnki pięknie wyglądają jako obrzeża