Świece ozdobne na co dzień i od święta

Niegdyś świece służyły do rozświetlania pomieszczeń. W kryzysowych momentach zastępowały żarówki, a dziś głownie kupujemy jako dekoracja. Są symbolem nadziei i życia. Ich ogromny wybór sprawia że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapachowe, zdobione, w fantazyjnych kształtach, a nawet o właściwościach zdrowotnych. Wszystko co o świecach wiedzieć powinniście.

W okresie świątecznym sięgamy po nie częściej. Dla wielu przypominają dzieciństwo i młodość, bo świeca na wigilijnym stole wiązała się z tradycją pamięci o zmarłych. Chociaż nie były tak ładne jak dzisiejsze, wspominamy je z sentymentem. Obecnie wytwarzane są wosku pszczelego, sojowego, stearyny lub parafiny. Zapach i kolor zawdzięczamy olejkom eterycznym i barwnikom, coraz częściej pochodzenia naturalnego. Najpiękniejsze z reguły powstają dzięki ręcznej obróbce i już same w sobie stanowią piękną dekoracją. Jednym z wiodących producentów świec jest firma Artman której bogatą ofertę można zobaczyć na www.swiece.pl. Oprócz klasycznych form posiadają urocze figurki zwierząt, elementy roślinne, a nawet świece w nietuzinkowym kształcie jak imbryk czy worki z kawą. Taka świeca to wspaniały i przyjemny prezent.

świece efektowne figurki
Oryginalne, ręcznie robione świece same są uroczą dekoracją. Źródło www.swiece.pl

Świece z wosków naturalnych przeważnie posiadają zapach odpowiedni do ich pochodzenia. Są delikatne i oczyszczają powietrze z wielu nieprzyjemnych zapachów, takich jak na przykład po smażeniu ryb lub dym papierosowy.

Jak bezpiecznie używać świec

Blask świec uspokaja i relaksuje, pamiętajcie jednak że trzeba ich używać z rozwagą. Jeśli często zapalamy, róbmy to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ale nigdy w przeciągu. Istnieje ryzyko przewrócenia świecy, bądź zdmuchnięcia w stronę ognia czegoś łatwopalnego np. firanki.
Stwórz bezpieczne środowisko. Co prawda świeca stojąca wśród igliwia czy pośrodku wianka wygląda uroczo, jednak w płonąca niesie wysokie ryzyko podpalenia. Znacznie lepiej wstawić ją do szklanego pojemnika. Może to być słoik, gruba szklanka lub dedykowany świecznik. Efektowną i bezpieczną kompozycją są świeczki pływające na wodzie.
Jeśli nie chcemy psuć czymkolwiek wdzięku świecy, ustawmy ją na talerzyku, szklanej lub metalowej tacy wysypanej piaskiem albo szklanymi kryształkami.

W świątecznym klimacie

świece w kompozycji
Świece w kompozycji

Tradycjonaliści przed świętami Bożego Narodzenia zaopatrują się w wieńce adwentowe których głównym elementem są cztery świece, symbolizujące cztery tygodnie adwentu. Z każdym tygodniem zapalana jest kolejna, a ich żywotność powinna odpowiadać mijającemu adwentowi, dlatego przeważnie są różnej długości. Jednak dla większości osób wieniec adwentowy to atrakcyjna dekoracja, a zastosowane świece mają charakter ozdobny.
W aranżacjach z powodzeniem można wykorzystać ciekawy kształt nawiązujący do okazji. Na rynku dostępne są już nie tylko bałwanki, choinki czy mikołaje, ale również figurki zwierząt stylizowane na świąteczne.

Dekoracyjne sowy na Boże Narodzenie
Dekoracyjne sowy na Boże Narodzenie. Źródło www.swiece.pl

Nigdy nie zostawiamy zapalonych świec bez nadzoru osoby odpowiedzialnej. Zawsze może zdarzyć się sytuacja której nie przewidywaliśmy i może dojść do pożaru. Nasze domy pełne są materiałów łatwopalnych.