Poinsecja zwana gwiazdą betlejemską, czy też wilczomleczem nadobnym od wielu lat jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Niegdyś jako czerwona roślina sezonowa, obecnie posiada wiele kolorów i można ją kupić przez cały rok. Główną dekorację stanowią barwne przykwiatki – liście ułożone na kształt gwiazdy wokół żółtych, niepozornych kwiatków. Warto wiedzieć jak o nią dbać, aby jak najdłużej stanowiła dekorację naszego domu.
Gwiazda betlejemska nie dla każdego
Jedną najważniejszych rzeczy które trzeba wiedzieć to że poinsecja jest trująca. Szczególnie uważać trzeba na jej mleczny sok, który pojawia się po skaleczeniu, na przykład urwaniu lub uszkodzeniu liści. Substancje w nim zawarte mogą zaszkodzić zarówno ludziom jak i zwierzętom. Jeżeli zdecydujemy się na zakup wilczomlecza nadobnego a mamy małe dzieci lub pupile, koniecznie trzeba postawić roślinę poza ich zasięgiem.
Warto wiedzieć przed zakupem
Poinsecja pochodzi z Ameryki Południowej, w warunkach naturalnych jest krzewem i nie znosi przechłodzenia. Z tego powodu należy ją dokładnie osłonić przez wyniesieniem na zimne powietrze, a po wniesieniu do mieszkania pozostawić w okryciu aby temperatura powoli się wyrównała. Jeżeli nie zastosujemy się do tych wskazówek, może zrzucić liście. Ta powszechnie znana roślina doniczkowa sprawdza się również jako kwiat cięty. Przed włożeniem do wody najlepiej przycięty koniec ogrzać nad płomieniem, a następnie szybko ostudzić w zimnej wodzie. W ten sposób zahamujemy wypływanie soku mlecznego którego obecność skróciłby żywot w wodzie.
Jak dbać o poinsecję?
Roślina lubi światło rozproszone. O tej porze roku można ją ustawić na parapecie o ile nie jest to zbyt ciepłe miejsce. Odpowiednia temperatura do długiego kwitnienia to 18-22 st.C. Stawiając ją na oknie koniecznie trzeba pamiętać aby nie narazić na zimne podmuchy (np. z uchylonego okna).
Co do podlewania gwiazdy, nie ma ona szczególnych wymagań. Wystarczy pilnować aby podłoże w doniczce nie przeschło, ale i nie może być zalane. Najlepiej, gdy jest stale lekko wilgotne.
Jeżeli będziemy z gwiazdą betlejemską obchodzić się racjonalnie, nie stanowi ona żadnego zagrożenia. Roślinę w doniczce, a nawet stroik z poinsecją w wodzie wystarczy ustawić w miejscu niedostępnym dla osób uczulonych, dzieci i zwierząt. Jej małe wymagania pozwolą cieszyć się dekoracją przez całe święta.
Co po przekwitnieniu wilczomlecza?
Roślina sama w sobie jest piękna, a kilkuletnie okazy wyglądają imponująco. Warto zadbać o nią również po kwitnieniu. Pierwszym zabiegiem jest skrócenie rośliny do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się młode pędy z zielonymi liśćmi. Teraz podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną. Latem najlepiej umieścić ją w lekko zacienionym miejscu. Śmiało może rosnąć na zewnątrz na przykład na tarasie lub balkonie. Wraz z nadejściem zimnych jesiennych dni, zabieramy roślinę do domu. Aby ponownie zakwitła na kolejne święta wymaga szczególnego traktowania, jednak ustawiona z dala od okna i sztucznych źródeł światła, sama po pewnym czasie powinna zacząć tworzyć kolorowe przykwiatki.
One thought on “Gwiazda betlejemska – świąteczna roślina”
Comments are closed.