Większość przedmiotów z naszego otoczenia wydaje się być na tyle banalna iż nie zastanawiamy się nad ich funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Dopiero awaria która zmusza nas do zakupu nowego uświadamia jak mało wiemy i na ile trudny może być wybór. Szczególnie gdy wizyta w sklepie która miała być formalnością, zajmuje pół dnia. Do tego typu rzeczy zaliczają się krany. Jak ciężko jest kupić odpowiedni, przekonują się najczęściej właściciele mieszkania które sami muszą kompletnie wyposażyć.
Do czego potrzebna Ci bateria?
Zapewne większość z nas po usłyszeniu takiego pytania uśmiechnie się… jak to po co? Do korzystania z wody, to wiadomo. Precyzując potrzebę określamy najpierw miejsce przeznaczenia i rodzaj montażu. Inne modele stosuje się w kuchni, a inne w łazience lub pralni. Owszem, nikt nie zabroni zastosować kranu z elastyczną końcówką przy umywalce ale czy taki wydatek jest konieczny i będzie w przyszłości praktyczny? Gdzie sprawdzi się kran z nieruchomą głowicą? Po co regulacja strumienia wody? Na te i jeszcze wiele innych pytań za chwilę odpowiemy, ponieważ przeważnie o błędnej decyzji dowiadujemy się w trakcie użytkowania. Znacznie lepiej i taniej jest ich uniknąć.
Rodzaje i przeznaczenia kranów
Współczesna technika daje multum możliwości nawet w tak wydawało by się nieskomplikowanym, urządzeniu. Warto poznać wszystkie kombinacje i wybrać najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Oto garść ważnych informacji.
- baterie stojące – cechą charakterystyczną jest rodzaj montażu. Instaluje się je w blacie lub umywalce/zlewie, ewentualnie na podłodze obok wolnostojącej wanny. W przypadku mis wpuszczanych w blat, muszą posiadać otwór na montaż. Co prawda wprawiony specjalista poradzi sobie także z jego brakiem, jednak narazi to nas na dodatkowe koszty. Krany do umywalki mogą posiadać system odpływowy z korkiem automatycznym.
- baterie podtynkowe – jak sama nazwa wskazuje przymocowuje się je do ściany. Niegdyś standardowe, obecnie coraz mniej popularne ze względu na trudność wymiany. Ich instalacja wymaga wyprowadzenia dopływu ciepłej i zimnej wody powyżej misy oraz dużej ingerencji w wygląd ściany.
- z nieruchomą wylewką – bardzo popularny ze względu na cenę i małą awaryjność. Niestety niepraktyczny jeśli jest duży lub umiejscowiony nisko nad misą. Doskonale sprawdza się w miejscach publicznych, przy małych dzieciach oraz nad wanną.
- z mieszaczem – posiada jeden uchwyt regulujący strumień i temperaturę wody. Bardzo często występuje w połączeniu z nieruchomą wylewką, szczególnie w wersjach stojących. Praktyczne i niezawodne, dodatkowo jeśli posiada perlator oszczędne.
- termostatyczne – zwane również jako bateria z regulacją temperatury. Jedne z droższych, ale ich cenę uzasadnia praktyczność. Posiadają one dwa kurki, z czego jeden reguluje siłę strumienia a drugi temperaturę. Działają niezależnie od siebie, dlatego raz ustawiona temperatura nie zmieni się w czasie zamykania wody. Bateria termostatyczna wannowa szczególnie sprawdzi się przy dzieciach i seniorach.
- z wyciąganą wylewką – coraz częściej spotykane w wielu kuchniach. Posiadają ukryty pod blatem wąż który przydaje się np. przy płukaniu warzyw lub nalewaniu wody do naczyń stojących poza zlewem.
- z możliwością zmiany typu strumienia wody – technologia znana i od lat stosowana w słuchawkach natryskowych okazuje się praktyczna także w kranach kuchennych. Przeważnie do wybory są dwa strumienie. Jeden prosty, ewentualnie z perlatorem, przydatny do nalewania wody np. do czajnika i jeden natryskowy praktyczny w czasie mycia.
Wanna czy brodzik? Doradzamy co wybrać do łazienki.
Kran łazienkowy
Klasyczne umywalkowe posiadają wylewkę bez możliwości regulacji strumienia, lecz dobrze aby miały perlator. Pod tą egzotycznie brzmiącą nazwą kryje się sitko, lub zestaw kilku sitek na końcu wylewki. Dzięki nim woda jest napowietrzona i wypływa pod większym ciśnieniem co jest ekonomiczne a także praktyczne.
Kran do wanny musi być bardziej funkcjonalny. Jeśli przyzwyczajeni jesteśmy do prysznica nawet w wannie, przed zakupem baterii sprawdźmy czy posiada możliwość podłączenia węża do słuchawki. Co prawda zorientowanie się o niewłaściwym wyborze przed montażem raczej nie powinno stanowić problemu z wymianą, jednak sklepy stacjonarne nie mają obowiązku przyjmowania zwrotów i wymiany na produkty zakupione na miejscu.
Bateria prysznicowa nie musi posiadać kranu jak do wanny, za to praktyczne są z termostatem. Zwolennikom brania szybkich pryszniców wystarczy mieszacz.
Kran kuchenny
W przypadku kuchni wybór wcale nie jest mniejszy. Co więcej, tu mamy do czynienia z nowoczesnymi systemami które powodują iż z kranu leci zimna, nawet gazowana woda, lub wprost przeciwnie – wrzątek. Między innymi tego typu rozwiązanie proponuje firma GROHE. Trudno to uznać za standardowe wyposażenie, jednak coraz częściej doceniane. Niestety ciągnie ono za sobą koszty, a bywa że i dłuższy czas oczekiwania na towar.
Kupując klasyczną baterię kuchenną warto na pierwszym miejscu postawić funkcjonalność. To miejsce w którym spędzamy wiele czasu, mycie lub opłukanie naczyń to tylko część prac. Również przygotowanie posiłków bez użycia zlewu jest niemożliwe. Wylewka w żadnym wypadku nie może przeszkadzać, ani tym bardziej być niepraktyczna. Sprawdzenie odległości pomiędzy misą a końcówką kranu to konieczność.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Rynek jest na tyle nasycony iż poza funkcjami użytkowymi mamy ogromny wybór w tworzywach, kształtach a nawet kolorach. Kupując kran dobrze jest przemyśleć wybór pod kilkoma względami.
Materiał z którego bateria jest zrobiona i czym pokryta. Od tego zależy trwałość i estetyka. Jeżeli będziemy często korzystać, nie sprawdzi się malowany plastik. Niszczy się on znacznie szybciej niż metale, jest nieodporny na uszkodzenia i wiele środków czyszczących. Jako zaletę można zaliczyć cenę.
Wygoda codziennego użytkowania co ściśle wiąże się z kształtem zarówno samej wylewki jak i kurków. Uchwyt mieszacza przeważnie jest prosty, łatwy w operowaniu nawet tłustymi dłońmi, podobnie jak kurki w stylu retro lub współczesne z dużymi wcięciami. Problematyczne mogą być te o okrągłych kształtach, szczególnie dla osób starszych.
Kolor ma znaczenie! Nie tylko wizualne ale również w użytkowaniu. Woda w większości naszych domów jest twarda, przez co na rzeczach mających z nią częsty kontakt osadza się nieestetyczny kamień. Walka z nim zawsze będzie uciążliwa, ale na jasnych kolorach nie jest aż tak widoczny. Modna ostatnio czerń wymaga więcej troski, dlatego już od początku najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty czyszczące oraz konserwujące.